Život korytnačky zachránila unikátna operácia. Pomocou 3D tlačiarne

0

 

Túto korytnačku zachránila 3D technológia. Po nepeknom zranení mala šťastie, že si ju vzali do svojich rúk výskumníci a lekári. Na 3D tlačiarni jej vytlačili protézu, ktorá jej zachránila život. 

Spomínaná korytnačka bola zranená lodnou vrtuľou v Turecku. Po zrážke zviera nemohlo jesť, pretože prišlo o časť hornej a dolnej čeľuste. Mala tak šťastie v nešťastí, keď ju našli a priniesli ľudia z dobročinnej organizácie Akut. Zranená korytnačka sa tak dostala do rúk výskumného, záchranného a rehabilitačného centra pre korytnačky menom Dekamer. Všeobecne ohrozená oceánska Kareta obyčajná tak dostala meno Akut-3.

3D protéza Btech Zdroj: caretta.pau.edu.tr

3D protéza Btech Zdroj: caretta.pau.edu.tr

Korytnačka musela byť dočasne kŕmená. Aby dokázala prežiť vo voľnej prírode, bolo nevyhnutné jej poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Samotná operácia vyzerala takto.

Operácia AKUT-3 Zdroj: nerdist.com

Operácia AKUT-3 Zdroj: nerdist.com

Na začiatku bol nápad 

Odborníci z centra Dekamer dostali nápad, že pre túto korytnačku vyrobia novú čeľusť. Po mnohých konzultáciách s týmom Btech Innovation sa rozhodli vytlačiť chýbajúcich 60 percent čeľuste na 3D tlačiarni. Po dvoch mesiacoch skúmania sa biomedickí špecialisti rozhodli použiť titán a zrodila sa tak nová čeľusť.

Po operácii Akut-3 dokáže pohybovať čeľusťou a jej telo tento implantát doposiaľ neodmietlo. Ak sa úplne uzdraví a bude vypustená do voľnej prírody, bude to vôbec prvá úspešná operácia divokého zvieraťa v takomto veľkom rozsahu, v ktorej hrala najväčšiu úlohu samotná 3D tlač.

Zdroj: caretta.pau.edu.tr

Snímky: youtube.com, caretta.pau.edu.tr, nerdist.com

 

 

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Samsung ponúkne Galaxy S6 Edge v novom tele. Od Iron Mana

  Firma Samsung ohlásila vydanie edície telefónov z dielne Iron Mana už budúci mesiac. Samsung tak v spolupráci s Marvelom ponúkne ešte...

Zavrieť