Z Košíc do Bratislavy by prešiel za 20 minút. Nová doprava dostáva reálnu tvár

0

 

Začala sa stavba projektu hyperloop. Nového druhu dopravy, ktorý bude schopný konkurovať tej leteckej. 

Za revolučnou myšlienkou stojí šéf Tesly – Elon Musk. Ten navrhol stroj, ktorý môže cestovať rýchlosťou 1 220 kilometrov za hodinu. To znamená, že z Košíc do Bratislavy by prišiel asi za 20 minút. A toto môže byť o pár rokov realita.

Síce nie na Slovensku, no s výstavbou prvej trate hyperloopu sa počíta v Spojených štátoch amerických. Mal by spojiť dve metropoly. A to konkrétne Los Angeles a San Francisco.

Technológia by mala dostať reálne črty už budúci rok. Vtedy by sa mala dostavať funkčná testovacia dráha. Projekt na konferencii WebSummit v Írsku aktuálne podporili sumou 26 miliónov dolárov od spoločnosti Khosla Ventures. Plán je vyzbierať celkovo 80 miliónov dolárov.

Hyperloop by sa tak mohol stať novým druhom dopravy. V základe ide o špeciálne trubice, kde by ľudia cestovali v upravených kapsulách či vlakoch. Má byť superrýchly a navyše veľmi bezpečný. Teoreticky, keďže je celý systém dopravy oddelený a izolovaný, nemalo by dochádzať k nehodám.

Elon Musk predstavil projekt ešte v roku 2013, s reálnou stavbou trate v USA by sa mohlo podľa plánov začať už v roku 2020. Celá trasa medzi San Franciscom a Los Angeles, ktorá by bola dlhá 650 kilometrov, by mala predbežne stáť 8 miliárd dolárov.

Projekt využíva aktuálne technológie, no tie musí dokonale zlúčiť. Vyvíja sa tak presný dizajn, pohon či veľkosť celého systému. Do konca budúceho roka chce firma začať úspešne testovať prvé reálne prototypy.

Zdroj: cnet.comHyperloop, snímka: youtube.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
warcraft
Čakanie skončilo. Warcraft posúva nadupaný trailer

  Dlho očakávaný trailer na ešte dlhšie očakávaný film je konečne na svete. Ukázal hlavné postavy, ale aj niečo z...

Zavrieť