Počasie nám cez víkend doprialo a možno aj práve preto navštívili historický festival ROTENSTEIN na Červenom kameni zástupy ľudí. Ani SmeAktual.sk udalosť nevynechal. Ako sa nám páčilo?

Hneď po príjazde nás prekvapila dobrá organizácia pri parkovaní. Často sa na festivaloch stáva, že si ľudia parkujú, kde nájdu voľné miesto. Tu vás pekne chlapci s vestami navigovali až na miesto, kde chceli, aby ste zastavili. Výsledkom bolo, že sa autá na lúke pred hradom pekne zoradili a nebol zničený ani kúsok zelene.

Po odparkovaní sme to vôbec nemali ďaleko do areálu, čo bolo ďalšie veľké plus. Hneď po prechode prvou bránou čakal na všetkých návštevníkov historický trh, na ktorom predávali rôzni remeselníci.

Sova pri vstupe Zdroj: B.J.R. Video

Sova pri vstupe Zdroj: B.J.R. Video

Najviac nás oslovil predajca mečov z Čiech. Vtipkovanie a príjemné vystupovanie mu nebolo cudzie a aj keď vedel, že si žiadny z nich nekúpime, tak nám ich “nanútil” do ruky, aby sme sa s nimi aspoň odfotili.

Rýchly vstup

Cez trh a kvantum ľudí, ktorí ho zaplavili, sme sa nejako dostali k vstupnej bráne do festivalového areálu. Keď bola pri hlavnej pokladni veľká rada, našli sme jednu z pokladníčok, ako predáva lístky na chodníku s prenosnou kasou, čo náš vstup značne urýchlilo.

Na vstupnom nádvorí boli rôzne stánky a šermiareň, kde prebiehali rôzne predstavenia. Čo nás trochu zarazilo, boli práve stánky s občerstvením. Na tak veľký festival s toľkými návštevníkmi ich tu bolo žalostne málo.

stánky z občerstvením a šermiareň Zdroj: B.J.R. Video

stánky s občerstvením a šermiareň Zdroj: B.J.R. Video

Jedlo sa snažili zabezpečiť v dobovom duchu a väčšina bola chutná. V občerstvení festival však zlyhal, ale organizátori na svojej facebookovej stránke priznali chybu a sľúbili, že to do ďalšieho ročníka napravia.

Nabitý program

Na festivale sa dalo vidieť veľa šermiarských vystúpení, hrala tam aj dobová kapela Vrbovské vetri, ktorá vtipnými textami okorenila zábavu. Nechýbal ani historický tábor, veľa dobových kostýmov a na svoje si prišli aj deti, pre ktoré bolo pripravených veľa atrakcií.

Vrbovské vetri Zdroj: B.J.R. Video

Vrbovské vetri Zdroj: B.J.R. Video

Najlepší bol však program na kolbisku. Ten toho ponúkol naozaj veľa. Sokoliari predviedli svojich obrovských orlov a ľudom sa len zatajoval dych, keď im preleteli kúsok nad hlavami. Lukostrelci na koňoch prišli až z Poľska, aby nám ukázali svoje úžasné umenie, za ktoré si vyslúžili hlasitý potlesk.

Hlavná čerešnička na torte a vrchol celého festivalu bol veľký rytiersky turnaj na koňoch. Naozaj skvelo zorganizovaná zábava, ktorej nechýbal vtip a napätie. Síce sa nám jednotlivé disciplíny zdali ako nahrané a že je víťaz popredu určený, ale aj tak turnaj pobavil so všetkou noblesou.

Rytiersky turnaj Zdroj: B.J.R. Video

Rytiersky turnaj Zdroj: B.J.R. Video

Zdanie klame

Rytieri na koňoch mali byť síce vrcholom, ale my sme iného názoru. Absolútne najlepším vystúpením pre nás bol Buhurt, čo bola súťaž v boji ťažkoodencov. Dve skupiny ozbojených hráčov v ťažkom brnení sa proti sebe rozbehli na bojisku a to, čo nasledovalo, sa dá len ťažko popísať. Zrážka na štíty a následné sekanie zbraňami, hlava nehlava sa ozývalo všade po okolí.

Skupina ťažkoodencov Zdroj: B.J.R. Video

Skupina ťažkoodencov Zdroj: B.J.R. Video

Bojovalo sa pokiaľ neboli všetci protivníci z opačného tímu na zemi. Nešlo o žiadnu neorganizovanú melu. Je to šport, ktorý má svoju ligu, aj svoje pravidlá a hrá sa po celom svete. Veľká poklona patrí hlavne tímu Templári z hradu Bagras, ktorí neboli ani raz porazení, a tým obhájili prvenstvo z predchádzajúcich ročníkov.

Po turnaji sa dokonca všetci účastníci v exibicii rozdelili do dvoch obrovských skupín a predviedli veľkolepý boj. Nakoniec spravili súboje v kruhu jeden na jedného, pri ktorom bol jeden z účastníkov zranený na tvári a museli ho ošetriť zdravotníci.

Buhurt Zdroj: B.J.R. Video

Buhurt Zdroj: B.J.R. Video

Našťastie to všetci bojovníci prežili a nám neostáva nič iné, ako sa tešiť na ich účasť na budúcom ročníku. Verime, že sa organizátori poučia zo svojich chýb a prinesú nám festival, aký na Slovensku nemá obdoby.

Galéria:

 

 

Foto: B.J.R. Video

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Vyrobte si vlastnú klimatizáciu. Nebude vás to stáť ani 20 eur

  Povedzte stop letným horúčavám vo vašej obývačke či spálni. Pozrite si návod, ako si jednoducho vyrobiť vlastnú domácu klimatizáciu...

Zavrieť