Ak ste niekedy išli po diaľnici D1, určite ste si všimli neďaleko Trenčína zrúcaninu hradu Beckov. Tá sa týči na skalnom brale, vysoko nad rovnomennou obcou. My sme sa rozhodli túto unikátnu pamiatku navštíviť a priniesť vám tak dokonalý obraz toho, ako vyzerá v súčasnosti. 

Prvá písomná zmienka o hrade sa našla v listine nitrianskeho župana Tomáša z roku 1208. Spočiatku bol známy ako hrad Bludište, čo bolo odvodené od jeho zložitého vnútorného usporiadania. Názov sa v priebehu storočí niekoľkokrát menil. Napokon bol pomenovaný podľa podhradia, ktoré sa volalo Beckov už od svojho založenia.

Hrad pôvodne slúžil na obranu severozápadných hraníc Uhorského Kráľovstva. Nebol dobytý ani Tatármi počas ich vpádu do Uhorska v roku 1241. Taktiež odolal útoku tureckých vojsk v roku 1530 a ďalšiemu nájazdu Tatárov v roku 1599. V roku 1729 bol zničený následkom požiaru a odvtedy sú z neho ruiny.

S čiastočnými opravami sa začalo v období prvej Československej republiky za pomoci dobrovoľných investorov. Komplexnejším spôsobom sa k obnove hradu začalo pristupovať až koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov. Bola uskutočnená čiastočná rekonštrukcia viacerých objektov hradu a sprístupnenie horného a dolného nádvoria a tiež väčšiny horného hradu.

Strecha kaplnky Zdroj: B.J.R. Video

Strecha kaplnky Zdroj: B.J.R. Video

Veľkú úlohu pri obnove zohral vstup Slovenska do EÚ a možnosť využitia eurofondov. Vďaka tomu sa v roku 2009 mohlo začať s čiastočnou rekonštrukciou kaplnky. Tá bola zastrešená a ďalšie etapy rekonštrukcie majú umožniť jej celoročné využitie ako sobášnej sály a výstavnej siene.

Na hrade to žije

My sme sa rozhodli túto majestátnu pamiatku navštíviť. Prvé, čo sme na začiatku našej cesty zbadali, je malá veža, pod ktorou sa platí vstupné. V čase našej návštevy to bolo 3,50 za dospelú osobu. Po zaplatení môžete na túto vežu po strmých schodoch vyliezť a užiť si vyhliadku. Samozrejme z hradu toho uvidíte oveľa viac.

Od pokladne vás krátka cesta zavedie k vstupnej bráne, cez ktorú sa dostanete na spodné nádvorie. Nájdete tu modely strojov, obchod so suvenírmi a určite vám neunikne ani pódium. Počas sezóny to tu žije rôznymi podujatiami a vystúpeniami.

Hrad zo spodného nádvoria Zdroj: B.J.R. Video

Hrad zo spodného nádvoria Zdroj: B.J.R. Video

Patrí medzi ne napríklad divadlo pre deti, rôzne sútaže, šermiarske vystúpenia, historické dni, rytierske turnaje, kováčske dni, sokoliarske vystúpenia, ba dokonca aj hradná zabíjačka. Termíny podujatí si môžete pozrieť na oficiálnej stránke hradu Beckov.

Zo spodného nádvoria vedú dve cesty. Prvá vás zavedie do vrchnej časti hradu a tá druhá, pod skalou, vás zavedie strmým schodiskom k hradnej studni. Tá nie je ako vo väčšine hradov situovaná v blízkosti centra, ale v tomto prípade je úplne na okraji, hlboko pod skalným bralom, na ktorom hrad stojí.

Do vrchného hradu sa dostanete zabezpečeným schodiskom. Tu sa dá pochopiť starý názov hradu Bludište. Chvíľku vám dá zabrať, než prejdete množstvo chodieb a miestností. V niektorých nájdete naukladané pôvodné obruby z okien a rôzne klenby. Na samom konci je už zastrešená kaplnka a ešte pár zatiaľ neprístupných miestností.

Schody do horného hradu Zdroj: B.J.R. Video

Schody do horného hradu Zdroj: B.J.R. Video

Keď skončíte prehliadku, môžete sa ešte zastaviť v originálnej hradnej kaviarni, priamo vo vrchnej časti hradu. Nájdete tu aj unikátnu hradnú čitáreň. Knihy si tu môžete prelistovať, prečítať pri káve alebo si ich môžete zobrať domov. Naopak ak máte doma knihy, ktoré vám zaberajú miesto a chcete sa ich zbaviť, môžete ich sem priniesť.

Z hradu budú nadšené deti, ale aj dospelí. Ak sa sem chystáte, určite si spravte malý výstup na lúku za hradom. Otvorí sa vám výhľad na Beckov, aký z diaľnice určite neuvidíte.

Galéria:

Snímky: BJR Video

Zdroj: BJR Video, hrad-beckov.sk

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Baywatch (Snímka: nydailynews.com)
Z Baywatchu urobia megafilm. Pozrite sa, kto si oblečie legendárne červené plavky

  Herecké obsadenie nového filmu podľa predlohy kultového seriálu Baywatch pozná ďalšieho člena. Príprava nového filmu, ktorý má byť natočený...

Zavrieť