Skoro ako dobytok. V lietadlách budeme mať menej miesta

0

 

Aerolinky sú hladné a chýba im viac profitu. Najznámejší výrobca Airbus zmenil svoj dlhoročný systém sedenia, aby im pomohol. Pozrite sa, na čo sa netešiť.

Každý, kto niekedy cestoval lietadlom na dovolenku, výlet či pracovnú cestu, už určite zažil ten pocit nedostatku miesta v lietadle. Áno, všetka česť biznis triede, no čo my, obyčajní ľudia, ktorí cestujeme v ekonomickej triede? Pre nás si firma Airbus pripravila jedno nemilé prekvapenie. Prepravcom začala ponúkať svoju inovovanú vlajkovú loď, nový Airbus A380, avšak z 11 sedadlami v rade. Čo je nový rekord.

Airbus A380 Zdroj: airbus.com

Airbus A380 Zdroj: airbus.com

Lietať sa bude lacnejšie

Rastúca populácia ľudstva a všeobecná modernizácia a dostupnosť dvíha záujem o lietanie. Mnoho ľudí presvedčí presedlať z automobilu na lietadlo hlavne komfort, rýchlosť a bezpečnosť, ktorá je s automobilom neporovnateľná.

Pre aerolinky je tento krok veľmi výhodný. Toto nové usporiadanie sedadiel v A380 zdvihne kapacitu jedného letu o 35 až 40 miest, čo bude mať za následok významné zníženie ceny prepravy na jedného človeka. Samozrejme, pre nás ako koncových zákazníkov bude cena leteniek zmenená len minimálne.

Ich doterajšia reklama stráca zmysel

Reklama hovorí: “Nikdy by si neakceptoval toto, tak prečo by si mal toto.” Myslím že dané reklamné motto už nemôžeme brať ako reálne. Jedine, ak by šlo o žart.

Reklama na sedenie v lietadle Zdroj: airbus.com

Reklama na sedenie v lietadle Zdroj: airbus.com

Chcem sedieť pri okne alebo v uličke

Vaša šanca, že budete sedieť pri okienku alebo pri uličke bude zase o čosi menšia. Ale ako je zvykom, okienko vám bude niekto stále zatvárať a v uličke vám budú prechádzajúci stále kopať do nôh. Sedenie v strede vás minimálne donúti naučiť sa po anglicky aspoň jednu ľahkú vetu, keď budete potrebovať navštíviť toaletu.

Systém 3-5-3 a sedenie ako na toalete

Nové rozloženie sedadiel 3-5-3 má za následok zmenšenie ich šírky. Konkrétne sa tieto sedadlá zmenšia na 18 palcov, čo je v prepočte 45,7 cm. Podľa firmy Airbus je 18 palcov najtenší štandard. Dosť veľkorysé, uznajte.

Pre porovnanie, nízkonákladová spoločnosť Ryanair, ponúka 17 palcové sedadlá, čo je zhruba 43 cm. Ak niekto takto letel, bude si celkom dobre vedieť predstaviť, čo ho bude po novom čakať na diaľkových linkách. Niektoré lietadlá však majú sedadlá široké len 16 palcov, čo je zároveň všeobecne najmenej prípustná šírka.

Nové Airbusy s 11 sedadlami v rade sa objavia na letiskách začiatkom roka 2016.

Ak chcete sedieť aj naďalej pohodlne, máte dve možnosti. Tá prvá je priplatiť si za vyššiu triedu a tá druhá, lacnejšia, je byť fit a pohodlne sa zmestiť do nových menších sediel. K druhej možnosti si môžete dopomôcť prečítaním tohto článku.

 

Zdroj: airbus.com

Snímky: airbus.com

 

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Fotografia č.1
Star Wars v LEGO podobe len za 6 hodín

  Len osemnásť ročnému chlapcovi stačilo 6 hodín nato, aby prerobil upútavku na film Star Wars: The Force Awakens. Prerábky filmov...

Zavrieť