V Európe vznikol nový štát. Čech ho založil pri Chorvátsku

0

 

Nebaví vás život vo vlastnej krajine plnej pravidiel? Môžete požiadať o občianstvo v Liberlande. Na jeho územie vás však nepustia. 

Tento projekt v “zemi nikoho” trhá rekordy. Za necelé dva týždne sa počet uchádzačov o občianstvo vyšplhal na 250 tisíc. Za všetko môže dobrá politika, marketing či vidina zasľúbeného (daňového) raja. Za týmto projektom stojí český politik Vít Jedlička, ktorý sa tak automaticky stal prezidentom krajiny. Ak sa stane to, za čo Jedlička bojuje, vznikne najmladší európsky národ. Svojou rozlohou bude Liberland (celým menom Slobodná republika Liberland) tretí najmenší štát na svete.

Podpora z celého sveta

O tento nový projekt sa zaujímajú celosvetové médiá, prihlasuje sa stále viac dobrovoľníkov či dokonca ľudia posielajú príspevky. Štát už stihol pripraviť hymnu, prihlášky, internetovú stránku či fan stránku na facebooku, ktorá má už teraz 113 tisíc členov.

„Žít a nechat žít“

Presne tieto slová sa stali mottom krajiny Liberland. Krajina svojim obyvateľom sľubuje osobnú a ekonomickú slobodu, ktorú chce zaručiť ústavou, ktorú práve vytvárajú. Politická moc by mala byť limitovaná na toľko, aby len veľmi minimálne zasahovala obyvateľom do života. Dane by mali byť dobrovoľné. Do akej miery, sa neuvádza.

Podmienky v slobodnej krajine? Osobne už pomaličky dávame dole svoje ružové okuliare. Avšak, ak sa chcete stať Liberlandčanom, musíte spĺňať tieto podmienky:

  • máte úctu k ostatným ľuďom a rešpektujete názory ostatných bez ohľadu na ich rasu, národnosť, orientáciu či vyznanie
  • máte úctu k súkromnému vlastníctvu a jeho nedotknuteľnosti
  • nemáte komunistickú, nacistickú či inak extrémistickú minulosť
  • neboli ste v minulosti trestaní za závažné zločiny

Pozemky a súkromné vlastníctvo

Krajina sa rozkladá na 7 kilometroch štvorcových. Nemá infraštruktúru, nemá zdravotníctvo, nemá nič. Toto všetko sa má vybudovať na báze dobrovoľníkov a na vzájomnej pomoci občanov. Krajina sa má nachádzať v oblasti, ktorú nikto nevlastní. Presne medzi Srbskom a Chorvátskom v mieste, ktoré sa na niektorých mapách označuje ako „Gornja Siga“.

Liberland a jeho zatiaľ len načrtnuté hranice Zdroj: Liberland.org

Liberland a jeho zatiaľ len načrtnuté hranice Zdroj: Liberland.org

Najdlhšia hranica sa rozkladá na brehu Dunaja, kde sa zároveň nachádzajú aj najlukratívnejšie pozemky. No ako získať pozemok v slobodnej krajine, zatiaľ vie len sám zakladateľ Jedlička.

Liberlandská pláž Zdroj: facebook Liberland

Liberlandská pláž Zdroj: facebook Liberland

Pri rieke sa nachádzajú aj piesočnaté pláže, kde môžu bývať zrejme prominenti tejto krajiny. Na celom území tejto slobodokrajiny sa nachádza len jedna jediná stará budova, ktorá prešla tendrom na výber budúcej radnice a vyhrala ho. Po rekonštrukcii sa tak stane prvou obytnou budovou a zároveň radnicou.

Budúca radnica Liberlandu Zdroj: facebook Liberland

Budúca radnica Zdroj: facebook Liberland

Pokus o provokáciu alebo naozajstný záujem vytvoriť vlastný fungujúci štát?

Ľudia vždy snívali a chceli mať voľnosť. Navyše nechceli byť obmedzovaní zákonodarcami. Niekedy sa to proste môže zdať ako dobrý vtip, no môže byť  za tým potreba popularity a zviditeľnenia.

Novinársky pokus o návštevu krajiny

Skupina svetových novinárov sa už, samozrejme, pokúsila navštíviť Liberland, no  zastavila ich pri tom chorvátska pohraničná polícia. S toho vyplýva, že Liberland skôr ešte neexistuje, ako existuje.

Niekto dokonca odstránil vlajku novej krajiny, ktorá bola umiestnená na spomínanom pozemku.

Väčšina politikov, či už domácich alebo zahraničných, tento projekt neberie vážne.

Nová krajina je napriek tomu všetkému však nádejou pre ľudí, ktorí majú problémy vo svojich existujúcich krajinách. Na Facebooku môžete nájsť stovky pripomienok na adresu stvoriteľa tohto štátu, ktoré sú v tureckom, anglickom či arabskom jazyku.

Hymnu spravil snáď nejaký filmový zvukár

Ako čerešničku na torte si vypočujte hymnu, ktorá je ako keby vytrhnutá z nejakej filmovej scénky.

Zdroj: liberland.org, facebook libelnad

Snímky: facebook liberland, youtube.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Pozrite sa, v čom bude jazdiť nový Batman

  Za dlhé roky prešiel rôznymi zmenami a vystriedal rôzne tvary. Bude nový Batmobil úspešnejší, ako jeho predchodca? Každý si...

Zavrieť