Tomuto neuveríte. Čínania zasiahnutí smogom si kupujú čistý balený vzduch z Kanady

0

 

 

Začalo to ako vtip, ktorý však prerástol do seriózneho biznisu. Čistý vzduch z Kanady si vo veľkom začali kupovať obyvatelia, ktorých krajina je jednou z najviac zamorených smogom. Číňania.

Celý život len ryža, bývanie v malých priestoroch, zákaz mať detí, koľko chcú, a navyše neustále nosenie rúška kvôli smogu, cez ktorý často ani nevidíte. Viete si predstaviť taký život?

Aspoň niečo trpieť nemusia

Spoločnosť Vitality Air, ktorá má sídlo v Kanade, predáva vzduch vo fľaší. Neuveríte, ale ich biznisu sa darí. Spoločnosť existuje len rok, no predaj do Číny sa zahájil len pred dvomi mesiacmi. Napriek tomu na svojom twitter účte informuje, že má vypredané.

Sviatočná dodávka čistého vzduchu Zdroj: twitter.com @vitalityair

Sviatočná dodávka čistého vzduchu Zdroj: twitter.com @vitalityair

Obyvatelia Beijingu a jeho okolia, kde bolo kvôli vysokej hladine smogu vyhlásené takzvané „červené varovanie“, ju totiž vykúpili. V týchto miestach je 25 krát vyššia koncentrácia smogu než je stanovená hranica, ktorá je označovaná ako „bezpečná“.

Každý má predsa právo na čerstvý vzduch bez škodlivín. Smutné je, že niekto si ho musí kupovať.

Industrializácia si berie svoju daň

Všetko, čo môžete vyrobiť, vyrobia v Číne lacnejšie. Dostanete tam kúpiť doslova čokoľvek. Ak však príde na čerstvý vzduch, ste na nesprávnom mieste. Keď si my denne pozeráme dôležitú predpoveď počasia, v Číne si musia pozerať trochu dôležitejšiu predpoveď.

A to predpoveď kvality vzduchu. Na obrázku dole môžete vidieť, čo budú dýchať v najbližších dňoch.

Predpoveď kvality vzduchu v Beijingu: http://aqicn.org

Predpoveď kvality vzduchu v Beijingu: aqicn.org

Čo vlastne predávajú

Ak by sme stále používali výraz vzduch, neboli by sme korektní. Vitality Air totiž predáva čistý kyslík (95-99,5%). Obsah kyslíka vo vzduchu by sa mal pohybovať konštantne na hranici 21%. Avšak ak sa dostanete do prostredia, kde je vzduch „vydýchaný“, jeho hladina môže klesnúť.

Nehovoriac o miestach, kde je smog. Spoločne s kyslíkom tam dýchate rôzne splodiny a škodlivé látky. To všetko môže spôsobovať závažné ochorenia a zdravotné ťažkosti.

Reklamná fotka Vitality Air Zdroj: vitalityair.com

Reklamná fotka Vitality Air Zdroj: vitalityair.com

Používaním baleného kyslíka môžete dosiahnuť zvýšenie parciálneho tlaku kyslíka v pľúcnych kapilárach. Jednoducho povedané, jeho vdychovanie pôsobí proti stresu, únave, bolestiam hlavy či pomáha sa sústrediť a zvyšovať mozgovú koncentráciu. Pomáha aj napríklad pri cvičení či iných športových aktivitách.

Kúpite ho aj na Slovensku

Pre športové či iné využitie sa dá kúpiť balený kyslík aj na Slovensku. Stačí, ak sa poobzeráte po lekárňach či na internete. Osem-litrová fľaška, ktorá vám vystačí na cca 80 inhalácií, vás bude stáť vyše 15 eur. Za pozornosť stojí aj miesto, na ktorom bol nazbieraný. Veď kto by nechcel dýchať vzduch napríklad z Himalájí či z pohoria Rocky Mountains v Kanade.

Zdroj: vitalityair.com, twitter.com @vitalityair

Snímky: twitter.com @vitalityair, vitalityair.com, aqicn.org, telegraph.co.uk

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
maxresdefault
Komu sa postaví Enterprise tento raz? Oficiálny trailer na tretí Star Trek je vonku

  Enterprise na svojej prieskumnej ceste, v neznámej časti vesmíru, narazí na novú hrozbu. Loď je zničená a posádka zajatá....

Zavrieť