Tipy pre dokonalý spánok. Televízor pred posteľou škodí

1

 

Cítite sa v poslednej dobe podráždený či vystresovaný? Dôvodom pre takýto stav môže byť nedostatočný alebo nekvalitný nočný oddych. Preto vám prinášame rady, ktoré môžu zlepšiť váš spánok.

1. Časový plán

Choďte do postele a vstávajte v rovnaký čas každý deň. Najlepšie je tak robiť aj počas voľných dní či cez víkendy, keď nemusíte ísť do práce. Vaše telo si tak zvykne na určitý „spánkový cyklus“, čo podporuje lepší oddych počas noci.

2. Dbajte nato, čo konzumujete pred spaním

Pokiaľ si chcete v noci poriadne oddýchnuť, určite nechoďte spať s plným žalúdkom, ale naopak ani s pocitom hladu. Taktiež si dajte pozor nato, koľko tekutín vypijete pred spaním, aby ste nemuseli každú chvíľu riešiť nočné výlety na toaletu.

V neskorých nočných hodinách sa pokúste obmedziť tiež nápoje obsahujúce kofeín a alkohol, pretože práve tie takisto narúšajú kvalitný spánok.

3. Vytvorte si rituál pred spaním

Pokúste sa robiť tie isté úkony pred spaním každý deň. Vášmu telu to dá pokyn, že prichádza čas na spanie. Typickým príkladom je horúci kúpeľ alebo sprcha, čítanie knihy alebo počúvanie príjemnej hudby.

Vo všeobecnosti sa pred spaním veľmi neodporúča sledovanie televízie, nakoľko niektoré výskumu ukázali, že nepriaznivo vplýva na zaspávanie a tiež kvalitu spánku.

4. Obmedzte denný spánok

V prípade, že máte problém s častým nočným prebúdzaním či dokonca prevažným bdením, určite eliminujte spánok cez deň. Pokiaľ sa už rozhodnete „dať si šlofíka“, je dobré tak urobiť v poobedňajších hodinách, no mali by ste to obmedziť len na desať až tridsať minúť.

5. Zahrňte do vášho denného programu fyzické aktivity

Pravidelné fyzické aktivity vo veľkej miere napomáhajú vášmu kvalitnejšiemu spánku. Prispejú k tomu, že zaspíte rýchlejšie a oddych bude intenzívnejší.

Pri fyzickej záťaži je však dôležité jeho načasovanie. Odporúča sa cvičenie skôr v ranných hodinách než neskoro večer. Je to z toho dôvodu, že vás to nabudí, a tak máte už v čase, keď chcete ísť spať, stále nadbytok energie.

Zdroj: mayoclinic.org

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail

Veronika Polanská

Na SmeAktual.sk sa venuje módnym trendom či dobrému jedlu. Veľmi rada cestuje a spoznáva nové zákutia sveta. Zameriava sa na témy v oblasti zlepšovania kvality života. Zdravá výživa, šikovné recepty či vecné rady sú pre Veroniku záľubou.
Staršie príspevky:
kluce
Zaujímavé nápady, ako využiť svoju 3D tlačiareň

  Pozrite si zaujímavé nápady a predmety, ktoré si môžete vytlačiť doma. Stačí vám šikovná 3D tlačiareň, ktorá sa postupne...

Zavrieť