Teslu už nikdy nevybijete. A navždy „tankujete“ zadarmo

1
Elektromobil Tesla dostane inteligentný systém, ktorý nedovolí auto vybiť. Systém vám vypočíta trasu.
Americká Tesla Motors v posledných dňoch informovala o nových vylepšeniach, ktoré budú čoskoro nahrané do automobilov Tesla Model S. Sám Elon Musk, ktorý je výkonným riaditeľom automobilky Tesly na Twitteri, oznámil, že pripravuje tlačovú konferenciu, kde ukážu revolučné vylepšenia.
Nová aktualizácia obsahuje dve hlavné vylepšenia, ktoré majú za úlohu eliminovať úplné vybitie batérií počas jazdy, a tým pádom nutnosť odtiahnuť auto. Novinka pre elektromobil obsahuje tiež pár bezpečnostných vylepšení.
Tesla Model S firma označuje ako vozidlo, ktoré sa bude stále zlepšovať počas toho, ako ho vlastníte, napríklad vďaka podobným over-the-air updatom (poznámka redakcie: aktualizácia prenášaná cez vzduch priamo užívateľom).
Nedovolí vybiť batérie
Táto aktualizácia vždy pobeží na pozadí vozidla aj napriek tomu, že navigácia vo vozidle bude vypnutá. Bude mať za úlohu hlavne komunikáciu so sieťou nabíjačiek firmy Tesla. V reálnom čase sa teda zobrazia len nabíjačky, ktoré sú práve voľné, a tak nebudete musieť čakať v rade, kým niekto nabije svoje auto.
Nabíjanie automobilu Tesla. Zdroj: cnet.com

Nabíjanie automobilu Tesla. Zdroj: cnet.com

Tento pomocník bude taktiež vedieť ukázať cestu k najbližšej stanici a bude brať do úvahy faktory, ako je prevýšenie na ceste, počasie či silu vetra. Ak teda nemáte zapnutú navigáciu, auto vás upozorní nato, že je potrebné ísť priamou cestou k nabíjačke. Systém teda spraví všetky kalkulácie za vás a prakticky už teraz nebude možné vybiť auto. Samozrejme, ak to nebudete chcieť urobiť úmyselne.
Sieť nabíjacích staníc Tesla dramaticky rastie hlavne v USA. Počet staníc Tesly sa rozrástol aj v Severnej a Západnej Európe. V najbližších dvanástich mesiacoch sa firma chystá pokryť zvyšok Európy, Severnej Ameriky či pokryť napríklad Čínu a Austráliu.
Inteligentná navigácia
Model S vás teraz bude navigovať na výletoch tak efektívne, že už na začiatku cesty budete vedieť reálny čas príjazdu do cieľa. A to vrátane zastávok na nabíjačkách. Túto informáciu má za úlohu program plánovania výletov. V spolupráci s vyššie spomínanou aktualizáciou bude v reálnom čase hľadať najlepšie riešenie dobíjania batérií. V závislosti na trase systém rozdelí nabíjanie na viac častí, kde budú zastávky len 20-30 minútové.
Takéto nabíjanie dokáže nabiť batériu na 50 percent. Každý krát, keď sa vaša Tesla nabije, vám systém pošle správu do aplikácie. Tak budete mať dostatočný čas na oddych či kávičku bez zbytočného kontrolovania stavu batérií. Počas 30 minútového nabíjania poskytne najlepšia nabíjačka Tesla Supercharger energiu na približne 209 km. A to navyše zadarmo.
Nabíjačka Tesla Supercharger. Zdroj: teslamotors.com

Nabíjačka Tesla Supercharger. Zdroj: teslamotors.com

Nové vylepšenia bezpečnosti
Automatická bezpečnostná brzda, ktorá má zabrániť kolízii, ukazovateľ mŕtveho uhla či predpovedanie kolízie z boku. To sú dnes už bežné doplnky luxusných automobilov, no špecialitou Modelu S je vylepšenie módu pre požičanie auta, napríklad parkovacej službe, kde Model S automaticky zamkne priehradky, kufor či v systéme skryje osobné údaje. Dokonca do tohto módu môžete zadať aj rýchlostné obmedzenia.
Ak ste sa teda rozhodli požičať niekomu auto, tento mód môže byť len prínosom. Tak isto sa môžete spoľahnúť, že na najbližšiu nabíjačku trafí aj človek bez znalosti ich umiestnenia.
Snímky: teslamotors.com
Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Buggati Veyron
Prečítajte si, čo vlastní priemerný majiteľ Buggati Veyron. Najrýchlejšieho auta na svete 

  Volkswagen ukázal, že vlastne tí, ktorí si kupujú Bentley, sú oproti majiteľom Veyronu „chudáci“.  Aj luxus má svoje vrstvy....

Zavrieť