Teslu šoférujú idioti. Pokojne aj zo zadného sedadla

0

 

Funkciu Autopilota, ktorá dokáže zjednodušiť šoférovanie, začali niektorí majiteľa Tesly zneužívať. 

Moje auto šoféruje samé! Video ukazuje muža, ktorý si natočil jazdu na diaľnici. Na tom by nebolo nič tak neobvyklé, až na fakt, že sedí na zadnom sedadle. No a v aute už nikto iný nie je. Riskoval nie len svoj život, ale aj ostatných účastníkov na diaľnici. Nechal auto v približne 90 kilometrovej rýchlosti spoliehať sa len na svoje systémy. Muž mal šťastie, že sa nič nečakávané, čo by počítač prekvapilo, nestalo.

Aj systém môže zlyhať

Technológia, ktorú Tesla dala do svojich áut, totiž nie je pripravená na to, aby auto ovládala samostatne. Ďalší príklad odkazuje na muža, ktorý nechal auto šoférovať z Los Angeles do New Yorku. Auto malo šoférovať 57 hodín a 48 minút bez toho, aby „niekoho zabilo“ alebo spôsobilo dopravnú nehodu. Našťastie, tu aspoň za volantom sedel človek.

Ďalšie video s názvom „Tesla Autopilot tried to kill me“ zobrazuje chybu systému, kde sa Tesla takmer čelne zrazila s protiidúcim autom. „Po pár sekundách jazdy bez toho, aby som držal volant, sa všetko pokazilo,“ komentoval majiteľ Tesly.

Dokáže to aj Škoda

Kto by čítal podmienky používania nového softvéru? Ten jasne stanovuje, že sa táto funkcia odporúča používať len na diaľniciach, a to s rukami na volante. Podobnú funkciu dnes totiž ponúka napríklad Mercedes-Benz, Audi, BMW alebo dokonca aj nová Škoda Superb.

Každé z týchto áut dokáže pomocou kamier a senzorov vytáčať malé zákruty a držať si odstup od áut. V aute to vyzerá ako malá mágia. Volant sa hýbe bez toho, aby ste čokoľvek robili.

Majú však poistku proti takémuto použitiu. Minimálne raz za 15 sekúnd musíte držať volant. Technológia to zisťuje tak, že počas toho, ako samostatne zatáča volantom, cíti protitlak od vašich rúk a musí používať viac sily, než by hýbala „len čistým volantom“.

Tesla Model S

Elon Musk ako šéf Tesly si uvedomuje, že toto používanie môže byť „časovanou bombou“, a tak v rámci firmy pripravujú prvé obmedzenia, ktoré majú zabrániť takémuto používaniu Autopilota v Teslách.

Tesla odhaduje, že ich softvér na automatické šoférovanie bude hotový do troch rokov.

Systém je totiž stále vo fáze vývoja a nie je určený na to, aby auto jazdilo autonómne. To navyše nedovoľujú ani zákony po celom svete. V bežnej premávke môžete napríklad v štáte Nevada takéto auto „šoférovať“, no za volantom musí stále sedieť človek. Nie natáčať si situáciu zo zadného sedadla.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
MAde in France (Snímka: youtube.com)
Film, ktorý ukazuje teroristický útok na Paríž. Jeho premiéru zrušili

  Premiéra francúzskeho filmu Made in France musela byť preložená kvôli teroristickému útoku na Paríž, ktorý sa odohral v piatok....

Zavrieť