Tesla chce zmeniť svet elektriny. Aj u vás doma

0

 

Tesla na čele s Elonom Muskom plánuje pochovať fosílne palivá. Chce predstaviť nové batérie. 

Automobilka Tesla sa chce po novom zamerať okrem prestížnych automobilov aj na spôsob života, ktorý nepoužíva akékoľvek formy neobnoviteľnej energie. Šéf Tesly ukázal, že spôsob, akým to chce spoločnosť dosiahnuť, sú práve špeciálne batérie. „Každý rok stúpa počet emisií a skleníkových plynov v našej atmosfére,“ uviedol Elon Musk pri uvádzaní nového systému.

Podľa názoru šéfa automobilky nemajú súčasné batérie veľký zmysel. Tesla plánuje so svojim projektom s názvom Powerwall umožniť domom či bytom zbaviť sa čiastočne závislosti na elektrickej energii z bežnej siete.

Chce to dosiahnuť svojou batériou, ktorá sa pripevní na stenu. Batérie sa môžu tiež spájať do celých článkov, čo umožňuje používať viacero batérií súčasne. Cieľom Tesly je, aby sa batéria správala inteligentne, čo sa prejaví pri fungovaní so solárnymi článkami, kedy by systém uchovával energiu predovšetkým na ráno a večer, teda v čase najvyššieho odberu elektriny. Cez deň by sa batéria opäť dobila. Tesla power wall (snímka:.ft.com)

Celý systém má slúžiť aj ako záložný zdroj energie. Batéria by čerpala energiu zo siete práve vtedy, kedy je najlacnejšia. A teda v noci. Systém môže smerovať do bytových jednotiek či rôznych objektov, kde by Tesla Powerwall nefungovala súčasne so solárnymi článkami.

Rentabilita celého systému by napríklad na Slovensku bola bez využívania slnečnej energie veľmi nízka. Batérie sa majú predávať vo vyhotovení 7 kWh a 10 kWh. Menšia bude dostupná za tritisíc dolárov a tá s väčšou kapacitou za tri a pol tisíca dolárov. Záruka oboch je desať rokov.

Automobilka Tesla by tak musela ušetriť pri spomínaných desiatich rokoch minimálne 22 eur (25 dolárov) mesačne, čo je pri bežnej domácnosti a kapacite batérie pomerne nereálne. Pre jednoduchšie vysvetlenie 10 kWh batéria by dokázala napríklad na pár hodín obslúžiť zariadenia ako práčka, žehlička či chladnička.

Systém je zameraný na uchovávanie energie a hlavným cieľom sú iné trhy, než byty v panelákoch. V rozvojových krajinách by mala podobná batéria napríklad pomôcť vykryť denné výpadky elektrickej energie.

Tesla chce tento systém ponúknuť aj firmám, avšak vo väčšom meradle. Predovšetkým ako záložný zdroj energie, no tiež ako možnosť úspory.

Novinka sa dostane najprv len na americký trh, a to už v priebehu tohto leta.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Apple chce zničiť Spotify. Kvôli tomu, že prehráva hudbu zadarmo

  Apple má pred sebou novú kauzu. Jeho vedienie sa má snažiť zničiť Spotify. Konkrétne jeho bezplatnú verziu. Pripravovať si...

Zavrieť