Takto prebehol najhorší útok v Paríži. O život tu prišlo 89 ľudí

0

 

Len tri hodiny trvalo obliehanie sály v divadle Bataclan, no svedkovia tu zažili peklo.

Je dvadsať minút pred desiatou hodinou večer a na koncerte americkej kapely Eagles of Death Metal sú stovky ľudí. Koncert je v sále, ktorá má dve poschodia. Kým dole ľudia stoja, hore majú miesto na sedenie.

21:40 

Počas šiestej skladby zaznejú prvé výstrely do davu, čo ihneď vyvolá obrovskú paniku. Do vnútra vbehla skupina troch teroristov, ktorí si nevyberajú a náhodne strieľajú. Používajú pri tom útočné pušky AK-47. Najviac ľudí pravdepodobne zomrelo práve v prvých minútach útoku.

22:00

Do dvadsiatich minút sa podarilo polícii zneškodniť prvého útočníka, ktorý zostal na prvom poschodí. Podľa portálu Dailymail ho policajt trafil do hrude, na čo sa v zápätí terorista odpálil výbušninou pripevnenou k telu.

Útok prežil aj jeden zo svedkov – Sebastian, ktorý sa chvíľu objavil aj na videu novinára, ktorý natočil Bataclan z okna bytového domu oproti. Zostal na druhom poschodí a hovorili s ním aj dvaja teroristi.

Pre francúzsky denník La Provence uviedol, že chceli komunikovať s novinármi a políciou. Útočníci z ISIS podľa jeho slov hovorili, že tu sú kvôli tomu, čo sa deje v Sýrii a budú masakrovať nevinných ľudí. Teroristi mali medzi sebou hovoriť po francúzsky a arabsky.

22:15  Policajti úplne obsadili vchod a prvé poschodie. Medzi obeťami bolo množstvo ľudí, ktorí len hrali mŕtvych alebo boli poschovávaní na všetkých miestach, kam sa mohli vojsť. Rovnako mala prebehnúť aj evakuácia sály na prvom poschodí. Zostávajúci dvaja teroristi sa zabarikádovali na druhom poschodí. 23:15 Útočníci sa začali vyhrážať, že pokiaľ polícia zaútočí, vyhodia do vzduchu všetkých rukojemníkov, ktorých majú so sebou. V tej dobe mali zadržiavať ešte asi minimálne 30 ľudí. S políciou mali krátko vyjednávať, no rukojemníkov neplánovali teroristi vôbec prepustiť. Vyhrážali sa, že každých päť minút jedného zabijú a vyhodia ho z okna na ulicu.

00:20

Polícia sa rozhodla pre okamžitý zásah. To teroristi mali očakávať a za dvere, za ktorými sa schovávali, postavili ľudí ako živé štíty. Policajné jednotky mali dvere otvoriť baranidlom a okamžite použiť omračovacie granáty.

Prvý člen špeciálnej jednotky dostal do nepriestrelného štítu, ktorý kryje ostatných, množstvo zásahov. Útočníci začali ustupovať za neustálej streľby po chodbách, zatiaľ čo ich polícia tlačila do kúta.

V posledných minútach podľa zdroja z polície pre britský denník nemal nikto okrem teroristov zomrieť. Po tom, čo útočníkov z ISIS dotlačila špeciálna jednotka do kúta, jedného pri streľbe zabila, druhý sa stihol odpáliť opaskom s výbušninami.

Po troch hodinách tak skončil jeden z najhorších teroristických útokov.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
koláč (Snímka: SmeAktual.sk)
Chcete piecť bez múky? Tento recept by ste mali určite vyskúšať

  Pripravili sme pre vás recept na ľahký a osviežujúci koláčik, po ktorom na tréningu nemusíte spraviť o sto drepov...

Zavrieť