Tajomstvo umelcov. Zabudnite na klávesnicu a píšte ako expert

0

 

Kaligrafia je umenie krasopisu. Písať ako umelec sa môže naučiť skoro každý. Nie je to otázka peňazí, ale pevnej vôle. 

Kaligrafia sa používala od pradávna na písanie listov, kníh či na uchovávanie informácií. V dnešnej počítačovej dobe je to však výhrada umelcov a nadšencov. Prečo sa držať strojovej typografie či bežného písania písmen, keď môžeme do svojich nápisov vložiť sami seba.

V kaligrafii sa čitateľnosť posúva až na druhé miesto. Prvé miesto zastáva krása, tvar a emócie. Tento druh umenia je premenlivý a spontánny tak, ako napríklad kreslenie. Každé písmeno obsahuje jedinečnú improvizáciu v danom okamihu písania.

Jednoduchý text Zdroj: designworklife.com

Jednoduchý text Zdroj: designworklife.com

Dá sa to naučiť

V dnešnej dobe nájdete tento druh umenia napríklad na nápisoch niektorých obchodných reťazcov. Spomeniem napríklad Hornbach, kde sú položky vypísané ručne. Áno, aj to sa dá považovať za určitú formu kaligrafie. Ide konkrétne o ručnú typografiu.

Narozdiel od strojovej typografie to vyvoláva lepší dojem a je to omnoho zaujímavejšie čítanie. Aj napriek faktu, že autor používa veľmi čitateľný druh písma.

Naučiť sa znovu písať Zdroj: thepostmansknock.com

Zdroj: thepostmansknock.com

Dnes zväčša len na počítači

V súčasnosti existujú bežne dostupné typy písma, ktoré môžete použiť pri práci s vašim počítačom. Grafici používajú napríklad grafické tablety. Na internete sú dostupné aj rôzne generátory, na ktorých si takýto nápis môžete vytvoriť za veľmi krátky čas.

Smeaktual.sk napísané na počítači

Smeaktual.sk napísané na počítači

Na kaligrafiu vám síce stačí len štetec a tuž, no nikto učený z neba nespadol. Vaše prvé krasopisné písmenká možno nebudú najdokonalejšie, no treba vydržať a pracovať na sebe. Môže sa z vás stať napríklad umelec, ktorý bude skrášľovať autá či vytvárať nápisy pre obchodné reťazce. Keď už nič iné, tak môžete aspoň zaujať svojou korešpondenciou.

Vybavenie tohto druhu umenia predstavuje pre začiatočníkov napríklad pero, ktorého cena sa pohybuje okolo necelých desať eur, čo je minimálny náklad.

Pozrite sa, ako to vyzerá, keď sa do toho pustia skutoční umelci.

 

 

Snímky: designworklife.com, thepostmansknock.com, sarzameenproduction.com, penslingers.com, andrewnovialdi.com

 

SmeAktal- redakcia - kariére

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Jet Pack Dubaj (Snímka:youtube.com)
Dvaja blázni použili jetpack, aby preleteli nad Dubajom

  Úžasné video ukazuje prelet dvoch ľudí na unikátnych jetpackoch v oblakoch nad Dubajom.  Yves Ross a Vince Reffet si...

Zavrieť