Svet sa pomaly lúči s ďalším zvieracím druhom. Tieto zvieratá vymierajú po tisícoch

0

 

Unikátny druh antilopy čelí vážnemu problému, ktorého menovateľ sa doposiaľ presne neurčil. Denne umierajú tisícky jedincov. Celému druhu Sajgy tak hrozí úplné vyhynutie. 

Sajga Tatarská (Saiga tatarica) je vzrastom menšia antilopa, pochádzajúca zo stepných oblastí Kazachstanu a Mongolska. Jej výzorom je doslova neprehliadnuteľná. Má veľkú hlavu s čumákom, pripomínajúcim krátky chobot. Teraz, bohužiaľ, čelí ďalšej výzve, ktorú jej pod nohy hádže samotná matka príroda.

Začiatok konca ?

Okolo 10. mája zo zatiaľ nepreukázaných príčin začali tieto zvieratá hromadne hynúť. Za necelé 3 týždne narátali pracovníci kazašského ministerstva pôdohospodárstva okolo 121 tisíc uhynutých jedincov, čo predstavuje asi tretinu až polovicu populácie Sájg na území Kazachstanu. Pritom mimo samotného štátu žije odhadom asi len 10% celkovej populácie týchto stepných tvorov.

Baktérie, vírusy či Imunita

Nikto zatiaľ nevie, čo tento hromadný úhyn spôsobuje. Vedci však predpokladajú, že za ním môže byť bakteriálna infekcia, známa ako Pasteurella. Druhou možnosťou je Klostrídia. Nemalou mierou ku katastrofe prispieva aj z neznámych dôvodov oslabený imunitný systém.

Mŕtve zvieratá sa museli zakopať Zdroj: en.yibada.com

Mŕtve zvieratá sa museli zakopať Zdroj: en.yibada.com

Nie prvý raz

Sajgy svojmu vyhynutiu nečelia po prvýkrát. Len za posledných 100 rokov ide už o tretie veľké „vymieranie“. V ľadových dobách Sajgy obývali rozsiahle územia eurázijských stepí od Británie po Beringovo more. Ešte začiatkom 18. storočia obývali územia od Karpát po Čínu. V roku 1920 však takmer vymreli, za čo mohol predovšetkým lov pre mäso a kožu.

Denne ich zomrelo tisíce Zdroj: sciencetimes.com

Denne ich zomreli tisíce Zdroj: sciencetimes.com

Našťastie bol vydaný zákon o zákaze lovu Sájg a tie sa postupne zotavovali. V päťdesiatych rokoch len na území Sovietskeho Zväzu žilo viac ako 2 milióny Sájg. Po studenej vojne a rozpade ZSSR Sajgy zdecimoval nekontrolovaný lov, a to najmä pytliactvo kvôli rohom, ktoré v čínskej medicíne považujú ako náhradu za nosorožie rohy.

Vstupom do nového tisícročia sa podarilo odvrátiť katastrofu a populácia Sájg vzrástla z asi 21 tisíc na 81 tisíc. Ďalšia rana prišla v podobe epidémie Pasteurelly v roku 2010, ktorá je podľa odborníkov možnou príčinou aj súčasnej vlny vymierania týchto tvorov.

Zostáva veriť, že Sajgy toto zlé obdobie prežijú a nenapíšu tak svoju poslednú kapitolu do Červenej knihy vyhynutých druhov.

Zdroj: sciencetimes.com

Snímky: twitter.com @dlturkmenistan, fightforrhinos.com, sciencetimes.com, en.yibada.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Staršie príspevky:
Gympl
Vzdal boj proti pirátom. Obľúbený film dal radšej zadarmo na YouTube 

  Vďaka tomu teraz nájdete českú komédiu Gympl vo Full HD jednoducho na najväčšej video službe sveta.  Neprijateľná kvalita či...

Zavrieť