Od dávna je tento druh živočícha symbolom čistej vody. Sme radi, že sa raky začali objavovať aj v rieke, v ktorej po nich nebolo ani chýru asi štvrť storočia. Pozrite si našu video reportáž.

Raky kedysi žili takmer v každom slovenskom potoku. Tento živočích sa však vyskytuje výhradne len v čistých vodách, a to mu je, žiaľ, aj osudným. V mnohých lokalitách tak v dôsledku znečistenia úplne zmizol. Rakom znepríjemňovala život aj masívna infekcia, nazývaná račí mor, ktorú prenášajú rôzne druhy týchto živočíchov. Tie sa sem dostávajú napríklad z iných kontinentov.

O to krajšie stretnutie

Ako fanúšikov slovenskej prírody vás tak určite poteší, ak vidíte živočíchy, ktoré sú mimoriadne citlivé na svoje životné prostredie.

Ako spomínam vyššie, raka nájdete len v naozaj čistej vode (samozrejme ho uvidíte aj  v mrazničke či obchodných reťazcoch). Tento fakt nás nadchol až tak, že sme natočili malú video reportáž s posolstvom na konci. Hádate, v ktorej rieke sa znovu objavil tento živočích?

Galéria:

Raky nepohrdnú mršinami rôznych živočíchov, čím prispievajú k čistote vody. Ak si rak nemôže nájsť inú potravu, pustí sa napríklad do korienkov rastlín alebo sa uchýli ku kroku, ktorý by ste nečakali. Vylezie z vody von a svoju potravu hľadá aj napríklad na blízkej lúke.

Dožíva sa 10 až 15 rokov a počas svojho života dokáže jeho opancierované telo dorásť do dĺžky 20 centimetrov. Najväčšie exempláre majú okolo 25 centimetrov.

Chytiť takého raka nie je jednoduché. Bruško je zakončené chvostovou plutvičkou, ktorá mu slúži na rýchly pohyb dozadu. Pri ohrození cúvajú smerom od súpera a zároveň sa chránia klepetami.

Náhoda či len odvážne raky? 

Je jasné, že tento výskyt nie je len náhodou, nakoľko rakov sme pri našom hľadaní nachádzali stále viac a s každým prejdeným úsekom rieky počet stúpal. Čakalo nás však aj nemilé prekvapenie. Čo u nás býva zvykom, našli sme veľké množstvo odpadkov, ktoré zachytila bobria hrádza. Plastové fľaše, nádoby plné neidentifikovateľných tekutín, plechovky, sklenené fľaše či dokonca gumená šľapka.

Tých z našich riek zásadne nejedzte!

Rak riečny je zákonom chránený živočích a jeho spoločenská hodnota sa šplhá do výšky 65 eur. Populácia je zdecimovaná až na toľko, že môžeme byť radi aspoň za to, čo v riekach je.

Snímky: RD Pavlák, B.J.R. Video, SmeAktual.sk

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Záchranársky vrtuľník - ilustračná snímka (snímka:commons.wikimedia.org)
V Slovenskom raji havaroval záchranársky vrtuľník. Štyria ľudia neprežili

  Zachranári leteli na pomoc malému chlapcovi. Stroj sa mal zrútiť do vody kvôli dotyku s elektrickým vedením.  V Kláštornej...

Zavrieť