Štát chce slovenské lietajúce auto. Tvorcom prispeje v miliónoch 

0

 

Aeromobil požiadal o dotáciu, ktorá im pomôže pri výskuje,vývoji, ale aj pri tvorbe pracovných miest. 

Jeden z najunikátnejších projektov zo Slovenska, ktorý robí štátu skvelú reklamu, požiadal o dotáciu vo výške 5,97 milióna eur. Malo by ísť o peniaze, ktoré poslúžia na výskum, vývoj a vytvoria 40 pracovných miest.

AeroMobil totiž pracuje na projekte, ktorý si do roku 2017 vyžiada podľa ich rozpočtu 8,34 milióna eur. Z tejto sumy sami zaplatia 2,34 milióna a o ostatok požiadali Ministerstvo školstva.

Rezort prakticky vyhovel tejto požiadavke a zapracoval ho do nového projektu, ktorý posunul na pripomienkové konanie. AeroMobil Štefan Klien Juraj Vaculík (snímka: Aeromobil.com)

Peniaze ministerstvo odporúča

“V súvislosti s riešením projektu priemyselného výskumu a projektu experimentálneho vývoja spoločnosť AeroMobil R&D, s. r. o. požaduje stimul vo forme dotácie z prostriedkov štátneho rozpočtu v celkovej výške 5,998 milióna eur,” spresnilo ministerstvo pre TASR.

V správe sa rovnako uvádza, že ministerstvo odporúča schváliť túto štátnu pomoc.

Aeromobil je v súčasnosti jediným projektom, ktorý chce vytvoriť novú kapitolu dopravy a je tak v pokročilom štádiu realizácie. Posledný prototyp, ktorý ukázal AeroMobil ešte minulý rok vo Viedni, bol už schopný bezproblémového letu. Testovanie prebiehalo pred pár týždňami napríklad nad Nitrou. (článok tu)

Prvý crash-test

Aeromobil už má za sebou aj prvý neplánovaný „crashtest“ (článok tu). Zrútil sa z výšky asi 300 metrov. Nikomu sa, našťastie, nič nestalo. „AeroMobil 3.0 je len čiastočne poškodený, čím sa potvrdila účinnosť integrovaného bezpečnostného zariadenia – padáku, na ktorom bezpečne pristál celý AeroMobil vrátane pilota,“ uviedla po incidente spoločnosť.

Unikátne lietajúce auto je už opravené a ukázalo sa aj na tlačovej konferencii v USA.

Galéria:

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Snímka obrazovky 2015-06-20 o 14.43.18
Svojimi očami si podmanila internet. Malá mačka, žiaľ, trpí nevyliečiteľnou chorobou

  Vie, ako robiť mačacie oči. Hovoríme o mačke Matilde. Tak, ako známy pes z reklamy Ftefan (podrobný článok tu),...

Zavrieť