Slovenský AeroMobil havaroval pri Nitre. Jeho vynálezca pád prežil

0

 

Unikátny lietajúci automobil sa zrútil asi z 300 metrovej výšky. Tvorca Štefan Klien je v rukách záchranárov. 

Dnes v popoludňajších hodinách sa pri Nitre zrútil AeroMobil, ktorý je známy ako slovenské lietajúce auto. Pilotoval ho jeho tvorca Štefan Klien, ktorý stratil kontrolu nad strojom približne v 300 metrovej výške. Následne mal aktivovať záchranný systém lietadla, takzvaný bezpečnostný padák. Štafan Klien tak z lietadla nevyskočil, ale padal spolu s ním. Pád podľa spoločnosti bez vážnych zranení prežil.

Stanovisko spoločnosti uvádza, že: „Dnes po 18:00 počas plánovaného testovacieho letu lietajúceho auta AeroMobil pilot približne vo výške 300 metrov aktivoval bezpečnostný padák a AeroMobil pristál v lokalite letiska Nitra.“

Klienovi sa malo síce podariť dosadnúť na zem bez vážnych zranení, no aktuálne je podľa TASR v rukách záchranárov. Lietajúce auto spadlo konkrétne v neobývanej oblasti Janíkoviec, ktoré sú pár kilometrov vzdialené od nitrianskeho letiska. Práve tam prebiehali skúšobné lety. Z nich sme priniesli poslednú správu o AeroMobile.

„AeroMobil 3.0 je len čiastočne poškodený, čím sa potvrdila účinnosť integrovaného bezpečnostného zariadenia – padáku, na ktorom bezpečne pristál celý AeroMobil vrátane pilota,“ uvádza spoločnosť.

Keďže sa jedná o jediný prototyp AeroMobilu, škoda na stroji môže byť mnohonásobne vyššia, ako možná suma, za ktorú sa mal predávať. Ešte pri uvádzaní nového prototypu povedal Juraj Vaculík, CEO AeroMobilu, že sa bude predávať asi za sumu ako superšportové automobily. Teda odhadom 200 a viac tisíc eur.

Model, ktorý havaroval, bol označovaný ako AeroMobil 3.0 a vo svetovej premiére bol uvedený vo Viedni ešte koncom minulého roka.

Snímka: Twitter

SmeAktal- redakcia - kariére

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Preteky najlepších pilotov na svete budú pár kilometrov od Slovenska

  Najrýchlejšia svetová motor-šport séria, Red Bull Air Race, po minulej napínavej sezóne zase pokračuje. Tento ročník je už v...

Zavrieť