Slováci z Esetu odhalili aplikácie, ktoré vás oberú o stovky eur

0

 

Požívatelia smartfónov s operačným systémom Android majú problém. Na trh prišla nová firma, ktorá chce zarobiť na vašej nepozornosti. Prečítajte si, ako sa ochrániť. 

Na problém s podvodnými aplikáciami upozornila slovenská firma ESET.

Jedná sa o bežne vyzerajúce aplikácie, ktoré však sú v skutočnosti falošné. Tie vás vedia pripraviť o stovky eur. Po nainštalovaní jednej z infikovaných aplikácií totiž začal váš telefón ukazovať hlásenia, ktoré odkazujú nato, že v ňom máte vírus. Aplikácie boli umiestnené na oficiálnom obchode Google Play a viacero z nich sa zameriavalo napríklad na hru Minicraft alebo na rôzne zábavné appky.

„Do Google Play obchodu boli aplikácie nahraté pod rôznymi vývojárskymi účtami. Myslíme si však, že všetky vytvorila jedna osoba,“ hovorí Lukáš Štefanko, výskumník spoločnosti ESET, ktorej produkty tieto škodlivé aplikácie detegujú pod názvom Android/FakeApp.AL. „Aby ste sa vyhli inštalácii škodlivých alebo nechcených aplikácií, nesťahujte ich z neoficiálnych zdrojov a zároveň používajte aktualizovaný bezpečnostný softvér pre Android,“ uzatvára Štefanko.

virus telefón (snímka: france24.com)

Aplikácie, ktoré používateľovi tvrdili, že sa v jeho zariadení vyskytol nebezpečný vírus, chceli na jeho odstránenie poslať jednoduchú aktivačnú SMS. Na tú však potrebovali povolenie majiteľa. A pokiaľ to (aj keď omylom) majiteľ telefónu potvrdil, prišiel minimálne o 1,6 eur. A navyše sa zaviazal k programu, ktorý bude takúto SMS posielať až tri krát za týždeň. Za rok sa teda táto suma dokáže vyšplhať na 250 eur.

Nie je to však prvý prípad. V minulosti sa už objavili reklamy, ktoré vás priviedli na podobnú stránku. Boli umiestňované na rôznych weboch. Upozorňovali vás, že váš telefón bol napadnutý vírusom. A tie rovnako žiadali poslať spoplatnenú SMS.

Podvod v priamom prenose

A ako vyzerala podvodná aplikácia? Ihneď po otvorení sa chovala tak, ako by sa vo vašom telefóne našiel vírus. No kto by predsa chcel vo svojom telefóne škodlivý kód? Každý, kto sa ho pokúsil odstrániť tak, ako mu aplikácia poradila, bol podvedený. A to aj s upozornením. Cena spomínanej SMS s tým, že bude zasielaná niekoľko raz do týždňa, je uvedená v podmienkach. Môžete si ju všimnúť nižšie. Tvorca tak stavil na pravidlo, že si v súčasnosti tieto podmienky takmer nikto podrobne nečíta.

Podvodná správa na telefóne Zdroj: eset.sk

Podvodná správa na telefóne Zdroj: eset.sk

Po takomto prijatí služby vám aplikácia dá právo stiahnuť si špeciálny G Data AntiVirus Internet Security pre Android. A všetko platíte nenápadne cez svoj účet na faktúre alebo kredit. Prečo? Jednoducho preto, aby ste si neuvedomili, že niečo vôbec platíte. Prípadne to zistíte až na konci mesiaca, pri zúčtovaní.
Hrozba je stále aktuálna
Jeden z našich čitateľov nám po napísaní článku zaslal práve podobnú správu, ktorá ukazuje, že problém je aktuálny. Podľa jeho vyjadrenia klikol na reklamu, ktorá mu ukazovala, že jeho telefón má vírus. Postupoval presne, ako v hore spomenutom popise. Následne obdržal sms, s takýmto znením.
Následne mu neostávalo nič iné, než nájsť stránku výrobcu a prečítať si pravidlá, ako službu zrušiť a či je to naozaj bezplatné, tak ako výrobca tvrdil už v prvej SMS. V tomto prípade na to však prišiel včas a službu zrušil hneď po prvej správe.
Aplikácie, ktoré napádali používateľov s Androidom, už Google po upozornení Esetom vymazal. Je však veľký predpoklad, že sa takéto aplikácie či podvodné reklamy budú aj naďalej objavovať.
Zdroj: Eset
Snímky: eset.sk, smeaktual.sk, itproportal.com
SmeAktal- redakcia - kariéra
Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Policajt sa stal hrdinom internetu. Zachránil psa pred utopením

  Pondeľnajšie zosuvy pôdy v Kolumbii zobrali život 80 ľudom. Polícia a záchranné zložky stále pátrajú po ďalších nezvestných a...

Zavrieť