Jedna stará múdrosť hovorí: Cesta je viac ako cieľ. To platí aj v prípade Everestu. Od prvého výstupu ho zdolali už tisíce ľudí, ale len hŕstka z nich sa môže pýšiť výstupom po ceste, ktorú si zvolila slovenská expedícia.

Časy, kedy bol výstup na Everest lákadlom, sú dávno preč. V dnešnej dobe komerčných výstupov s popredu natiahnutými fixnými lanami, prídavným kyslíkom a službami výškových nosičov to nie je, pre najskúsenejších horolezcov, veľká výzva. Cesta slovenskej expedície bude však iná.

Len vo dvojici sa horolezci Vladimír Štrba a Zoltán Pál pokúsia zdolať jednu z najťažších ciest na vrchol, takzvanú Boningtonovú cestu, nazývanú tiež Hard Way. Cesta vedie cez juhozápadnú stenu a podarilo sa ju zdolať až po šiestich pokusoch v roku 1975. Prvýkrát ju preliezla britská expedícia pod vedením Chrisa Boningtona.

Expedícia štartuje v prvej polovici roka 2016. Horolezci majú najskôr v pláne pár aklimatizačných výstupov na nižšie vrcholy, po ktorých prejdú k samotnému výstupu na najvyššiu horu sveta.

Staňte sa súčasťou expedície

Čo by ste povedali na možnosť zúčastniť sa na aklimatizačnom výstupe na Mera Peak, ktorý má úctyhodnú výšku 6476m, alebo sprevádzať horolezcov do základného tábora pod Everest? Viac informácií o tejto možnosti sa dočítate na oficiálnej stránke expedície.

Ak však nemáte čas alebo si netrúfate, môžete podporiť expedíciu aj finančným darom, za ktorý obdržíte jeden z predmetov, ktorý vám budú expedíciu a vašu podporu pripomínať. Viac informácii nájdete v sekcii VY NÁM – MY VÁM.

Horolezcom zo srdca želáme šťastnú cestu, úspešný výstup a bezpečný návrat, aby nám mohli porozprávať svoje zážitky z tejto veľkolepej expedície. O jej úspechu, v ktorý pevne veríme, vás budeme informovať.

Zdroj: everest.8000.sk

Snímky: wikipedia.org

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
SmeAktual hľadá nové talenty. Aj vy sa môžete stať jeho súčasťou

  Hľadáme nových kolegov. Jedným z nich môžeš byť práve ty. Presvedč sa a zisti, ako na to.  Ak ste...

Zavrieť