Skryté krásy Slovenska, ktoré musíte vidieť. Čarovná dolina

0

 

Položili ste si niekedy otázku, ako dobre vlastne poznáte našu krajinu? Slovensko je síce malé, ale v jeho srdci sa skrýva obrovské prírodné aj kultúrne bohatstvo. 

Máme veľa známych miest, ako sú napríklad Tatry, Slovenský raj či Spišský hrad. Myslíme, že má o nich povedomie azda každý Slovák a netreba ich ľuďom predstavovať. A čo tie menej známe? Na Slovensku máme naozaj nádherné unikáty a medzi ne určite patrí aj národná prírodná rezervácia Kvačianska dolina.

Dolina sa rozprestiera v Chočských vrchoch medzi obcami Kvačany, Veľké Borové a Huty. Preteká ňou potok Kvačianka, ktorý sa prerezáva cez vápencové podložie a spolu so strmými skalnými stenami a bralami tvorí nádhernú prírodnú scenériu. Vedie ňou červená turistická cesta, po lesnej cestičke, ktorá sa postupne dvíha vysoko nad dolinu.

Výhľad na dolinu Zdroj: B.J.R. Video

Výhľad na dolinu Zdroj: B.J.R. Video

Až 70 metrov 

Po ceste sa dá naraziť na pár nezaistených vyhliadok, ktoré odvážlivcom ponúkajú pohľad do 70 metrovej hĺbky a asi v strede doliny je na jej protiľahlom brehu vidieť skalný útvar so zreteľnou tvárou, ktorú miestni nazývajú „Jánošíkova hlava“. V roku 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená na Malom Roháči, z ktorej je vidieť hornú časť doliny.

Vyhliadka Malý Roháč Zdroj: B.J.R. Video

Vyhliadka Malý Roháč Zdroj: B.J.R. Video

Svetový unikát

Ďalej po ceste môžu návštevníci naraziť na drevenú smerovú tabuľu, ktorá značí odbočku na Mlyny Oblazy. Kultúrna pamiatka a hlavne unikát, ktorý nemá na Slovensku obdoby. Nachádzajú sa na sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky, obklopené strmými skalnými stenami.

Spodný mlyn Zdroj: B.J.R. Video

Spodný mlyn Zdroj: B.J.R. Video

Dva mlyny z 1. polovice 19. storočia postupne chátrali, ale v roku 1980 na nich začali pracovať pamiatkári a dobrovoľníci. Vďaka ich úsiliu sa mlyny podarilo úplne zrekonštruovať a v dnešnej podobe sú vyhľadávanou turistickou destináciou. Návštevníci si môžu prezrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom, ale aj unikátnu Gátrovu pílu z konca 19. storočia.

Gátrová píla Zdroj: B.J.R. Video

Gátrová píla Zdroj: B.J.R. Video

Z Oblazov vedú ďalej dve cesty, jedna smerom na Huty a druhá smerom na Veľké Borové. Tá druhá nás privedie aj k neoznačenej odbočke do malej tiesňavy, v ktorej sa nachádza 8 metrov vysoký Ráztocký vodopád.

Galéria:

 

Kvačialska dolina rozhodne má svojim návštevníkom čo ponúknuť a ak ste ju na svojich cestách ešte nenavštívili, je čas to zmeniť.

Snímky: B.J.R. Video / SmeAktula.sk

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Arnold Schwarzenegger - Terminator Genisys
Nový Terminátor oživil starého Schwarzeneggra. Pozrite si trailer

  Posledné pokračovanie s názvom Genisys prinesie až epickú vojnu terminátorov.  Ak ste niekedy túžili vidieť bitku súčasného Schwarzeneggra vs...

Zavrieť