Na oslavách 9. mája v Moskve ukázal Putin svetový tank s robotickou vežou, ale tiež systém schopný ničiť protinukleárne bunkre. 

Rusko na oslavách 70. výročia od ukončenia druhej svetovej vojny v Európe usporiadalo jedno z vôbec najväčších vojenských prehliadok. Na demonštráciu sily si „Putin priniesol“ aj nové zbrane, ktoré ukáže svetu vôbec po prvýkrát. Medzi 16 tisícmi vojakmi a 200 vozidlami bude unikátny tank, nová artiléria alebo aj nové rakety.

Armáda má v tomto smere odštartovať svoju novú etapu. Síce Rusko musí kvôli stagnujúcej ekonomike škrtať, vojenských systémov sa to podľa rozhodnutí nemá týkať. Na prehliadke sa ukážu desiatky lietadiel, ale aj raketový systém Buk, ktorý mal stáť za zostrelením lietadla MH-17 z júla tohto roka.

Tank s najničivejším delom v triede

Rusko svoj tank novej generácie T-14 Armata je vybavený úplne novým zbraňovým systémom. Armata totiž nesie 125 mm „hlavné delo“, ktoré je možné ovládať nezávisle na diaľku. Tento kanón sa označuje ako jeden z vôbec najničivejších. Bude mať plnoautomatické prebíjanie a dokáže odpaľovať napríklad navádzané protitankové strely. Okrem iného môže byť vybavený ďalším granátometom či ťažkým guľometom.

Tank stojí na novom podvozku, ktorý je oddelený od streleckej veže. Práve táto konštrukcia má ochrániť vojakov vo vnútri. No navyše, podobne ako v automobilovom svete, sa bude dať podvozok veľmi jednoducho používať aj pri iných typoch vozidiel, keďže bol plánovaný ako univerzálna platforma. Do roku 2020 by malo mať Rusko vo výzdroji až cez dvetisíc týchto tankov.

Tank však zažil už aj svoje prvé zlyhanie. Ešte pred premiérov pri nacvičovaní sa Armata nemohla pohnúť z miesta.

Bude ničiť nukleárne bunkre 

Delostrelecký systém Koalisiya je navrhnutý tak, aby ničil nepriateľské bunkre, a to aj cez silné opevnenie na desiatky kilometrov ďaleko. Systém má používať 152 mm kanón a jeho hmotnosť dosahuje 55 ton. Bez problémov by mal ničiť ciele na 80 kilometrov.

Nahradí sovietske stroje

Ďalšou z noviniek je Kurganets, ktorý je obrneným transportérom, ktorý nahradí väčšinu starých strojov ešte zo sovietskej éry. Novinka má byť ďalším z radu robotických vozidiel, ktoré bude možné ovládať na diaľku, respektíve jeho zbraňové systémy. Podľa toho bude novinka vybavená aj rôznymi zbraňami.

Obojživelný a na diaľku ovládaný 

Ďalší obrnený transportér, ktorý však už nie je pásovým vozidlom, je Boomerang. Bude určený najmä na rýchly prevoz vojakov, ktorí budú chránení pancierom. Je to obojživelné vozidlo, kde bude možné, podobne ako pri ostatných, používať jeho zbrane aj na diaľku.

Ďalšou novinkou zaradenou do výzbroje Ruska bude tiež nový protitankový systém, ktorý je používaný spolu s terénnym vozidlom. Na zadnej časti je umiestnených osem rakiet, ktoré majú automatické navádzanie.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Rekordná budova postavená za 57 dní (Snímka:YouTube.com)
Čína má nový rekord. 200 metrový mrakodrap postavili za dva mesiace 

  Super stavba a rekord. V čínskom meste Changsha vyrástol mrakodrap za rekordne krátky čas.  Firma, ktorá budovu postavila, je...

Zavrieť