Rozprávková premena. Z ruiny hradu postavili jeho originál

0

 

Pôvodne kráľovský hrad Vígľaš, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, sa stal Stavbou roka 2014. Potom, ako v roku 1945 vyhorel, odkúpil ho súkromný investor za symbolickú jednu korunu. Dnes vďaka tomu prináša návštevníkom návrat do obdobia gotiky.

Zámok, nachádzajúci sa neďaleko Zvolena, bol postavený už v 14. storočí, kedy bol hradným sídlom, ktoré vybudoval Ludvik I. Neskôr ho Žigmund Luxemburský, syn Karla IV., prestaval na lovecký zámok. Počas druhej svetovej vojny bol však výrazne poškodený a jeho veľká časť vyhorela.

Hrad Vígľaš pred rekonštrukciou (Snímka: grandviglas.com)

Hrad Vígľaš pred rekonštrukciou (Snímka: grandviglas.com)

Zrúcaninu v roku 2007 odkúpil investor, ktorý tak umožnil rozsiahlu rekonštrukciu. Obec Vígľaš získala tiež finančné prostriedky z eurofondov na rekonštrukciu vstupnej veže, časti opevnenia a bašty, čo dodnes patrí do vlastníctva obce.

Pri obnove zámku sa používali pôvodné stavebné materiály, ako sú prírodný kameň či pálené tehly, no využili sa tiež moderné prvky. Architekti sa inšpirovali archívnymi materiálmi, fotografiami, dobovými pohľadnicami a kresbami.

Dnes je z hradu kongresový hotel The Grand Vígľaš, ktorý návštevníkom ponúka kus histórie spojený s wellness službami. Hrad získal titul Stavba roka 2014 v prestížnej stavebnej súťaži,  v ktorej prebiehalo internetové hlasovanie, no zámok ocenila tiež odborná porota. Celý projekt sa stal unikátnym nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe.

Dnešná podoba hradu Vígľaš (Snímka: grandviglas.com)

Dnešná podoba hradu Vígľaš (Snímka: grandviglas.com)

Zaujímavosťou zámku je napríklad gotická kaplnka, ktorá je zachovaná v takmer pôvodnom stave. Prvky gotiky a baroka sú poňaté tiež v reštaurácii AnjouCourt, ktorá je pomenovaná podľa kráľovského rodu Anjou.

V podzemných priestoroch hradu je návštevníkom k dispozícií Vináreň kráľa Vladislava II. Pomenovanie po historickej osobnosti dostalo tiež wellness centrum – Wellness Queen Barbara Spa, a to po kráľovnej Barbare Celjskej. Ostatné dobové prvky luxusného hotela The Grad Vígľaš si môžete pozrieť v našej galérii.

Galéria:

 

Zdroj: idnes.cz

Snímky: grandviglas.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail

Veronika Polanská

Na SmeAktual.sk sa venuje módnym trendom či dobrému jedlu. Veľmi rada cestuje a spoznáva nové zákutia sveta. Zameriava sa na témy v oblasti zlepšovania kvality života. Zdravá výživa, šikovné recepty či vecné rady sú pre Veroniku záľubou.
Staršie príspevky:
Klimatizácia doma (snímka: reprofoto youtube.com)
Vyrobte si vlastnú klimatizáciu doma. Nebude vás to stáť ani 20 eur

  Povedzte stop letným horúčavám vo vašej obývačke či spálni. Pozrite si návod, ako si jednoducho vyrobiť vlastnú domácu klimatizáciu...

Zavrieť