Revolučný kábel je zatiaľ trestom. Takto nám zmení život

0

 

Už nikdy nebudete rozmýšľať, ktorou stranou otočiť USB či ako pripojiť telefón. Všetko bude fungovať na prvýkrát. A okrem toho mobily nabijete rýchlejšie a dokonca ich budete môcť nabíjať medzi sebou. Jediným káblom. Obe koncovky budú totiž rovnaké.

Koľkokrát ste mali problém, že ste nevedeli otočiť USB správnou stranou, aby ste ho mohli zapojiť? Aj keď sú len dve možnosti, kábel často pripojíte až na tretíkrát. Tomu je však koniec.

Nový kábel, cez ktorý mimochodom nabijete v budúcnosti čokoľvek, aj notebook, je obojstranný. Jeho označenie je USB-C. Prvé kusy sa aktuálne začali predávať.

Revolúciu odštartoval Apple

Apple zaznamenal prvenstvo aj vo svete USB. Ako prvý použil nový, prichádzajúci štandard a dal ho do svojho nového MacBooku. Malý notebook tak má na ľavej strane konektor, cez ktorý dokážete doslova všetko. Nabíjať, prenášať dáta, pripájať rôzne zariadenia či napríklad nabíjať iné zariadenia – ako smartfóny či tablety.

A okrem toho typ C dokáže nabíjať 3 až 5 krát rýchlejšie ako doterajšie typy USB.

Pre Apple je to síce prvenstvo, ale pre používateľa je to zatiaľ len trest. Trest spočíva v nutnosti kupovať si ďalšie rôzne redukcie, aby sa dalo používať všetko príslušenstvo, ktoré doteraz máte. Zariadenia, ktoré nové USB používajú, by ste spočítali na jednej ruke.

Konektor na Apple MacBook Zdroj: apple.com

Konektor na Apple MacBook Zdroj: apple.com

Telefóny si budú energiu posielať medzi sebou

Vec, ktorá chýbala ako soľ. Telefón vášho priateľa vám teraz môže poslúžiť ako externá batéria. Všetko vďaka novému a obojstrannému káblu. Darca energie bude však musieť s týmto odberom súhlasiť.

Ako posledná záchrana je to výborný nápad. Túto možnosť priniesol okrem toho aj včera predstavený operačný systém Android M.

Ďalšou výhodou by bola možnosť nabíjať všetky smarthodinky. Ak by používali tento druh konektoru, vedeli by ste si ich dobiť napríklad aj z telefónu. Bez nutnosti ich odkladať na bezdrôtové nabíjačky.

Z ľava: USB Typ C, Lightning konektor, MicroUSB Zdroj: arstechnica.com

Z ľava: USB Typ C, Lightning konektor, MicroUSB Zdroj: arstechnica.com

Ako je zvykom, na začiatku a počas prechodného obdobia bude nový kábel mnohým ľuďom spôsobovať problémy. Kvôli nekompatibilite so staršími zariadeniami.

Snímky: apple.com, arstechnica.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Fofola (snímka:youtube.com)
Dáš si Fofolu? Prečítajte si, kto je šušlajúci pes

  Kofolu či inak Fofolu začal vo vtipných reklamách predávať psík menom Tuna. A v USA je hviezda.  Je malý,...

Zavrieť