Putin spomaľuje. Ekonomická kríza bráni modernizácii ruskej armády

0

 

Nové ruské bojové tanky, postavené na novej platforme, sú extrémne drahou záležitosťou. Následky finančnej krízy spomaľujú nové prezbrojenie ruskej armády.

Armata. Tento názov rezonuje už dlhšiu dobu. Ide o ruský prototyp bojového vozidla pokročilej generácie. Jedná sa o ťažký bojový tank. Armata má tak byť základom nových, hlavných bojových tankov ruskej armády. Predstavenie sa má konať 9. mája na vojenskej prehliadke v Moskve.

Ruská ekonomická kríza však núti prezidenta Vladimíra Putina značne skresať pôvodný plán modernizácie. Projekt mal v pláne prezbrojiť 70% armády, nakoľko väčšina výbavy sa datuje ešte z čias sovietskej éry.

T-14 Armata Zdroj: moddb.com

T-14 Armata Zdroj: moddb.com

V minulosti sa v Rusku polemizovalo, či si vôbec také výdavky môže Moskva dovoliť. Na túto otázku odpovedala kríza. Moskva si to jednoducho dovoliť nemôže. Nie je jasné, kde chcel Putin škrtať výdavky. Zároveň tak prezident uznal, že plán modernizácie musí byť zákonite posunutý na neskorší termín.

Doplnil, že celé zlyhanie plánu nemá na svedomí len finančný deficit v pokladnici, ale aj fakt, že priemysel nie je na výrobu určitých typov zbraní zatiaľ úplne pripravený.

V pláne je zahrnutá modernizácia ponoriek, lietadiel, vojnových lodí, zbraní či prechod na nový typ tanku T-14 na spomínanej Armata platforme. Hovorí sa, že Rusko sa práve kvôli tomuto tanku v budúcnosti môže pokojne označovať za najlepšieho výrobcu bojových vozidiel na svete.

Zdroj: wsj.com

Snímky: nationalinterest.org, wsj.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Xdo5A8K222222222222222222
Ako vyzerá peklo? Najbizarnejšia turistická atrakcia sveta vám to ukáže

  "Vitajte v pekle", tak znie farebný nápis pri vchode do kláštornej záhrady, ktorá sa snaží popísať a vylíčiť Nakaru,...

Zavrieť