Prvé auto na svete, ktoré ukáže čo práve cítite. Lexus bije tak, ako vaše srdce

0

 

Toto auto na vás prezradí, či si jazdu v ňom naozaj užívate. Ukazuje váš pulz. Zaujímavé vozidlo, ktoré však z najväčšou pravdepodobnosťou nemá budúcnosť. Koncept, ktorý používa však áno.

Čo by ste robili vy, ak by ste vlastnili špičkové kupé Lexus RC F? Zrejme nič. No pár firiem sa rozhodlo spojiť svoje sily a urobiť niečo, čo ešte nikto neurobil. Vytvoriť prvé auto, ktoré bude zo svojím majiteľom naozaj spojené. Nie len psychicky, ale aj fyzicky.

Lepšie ako osobitná poznávacia značka

Lexus, M&C Saatchi a Tricky Jigsaw. Mená troch firiem, ktorým projekt Lexus Heartbeat (v slovenskom preklade tlkot srdca) zabral celých šesť mesiacov. Projekt mal za účel zistiť čo a ako vplýva pri šoférovaní na človeka. Zamerali sa tak na srdcovú frekvenciu, ktorá je jedna z najdôveryhodnejších ukazovateľov ľudských pocitov.

Spomeňme napríklad detektor lží, ktorý používa mimo iného aj snímanie srdcovej frekvencie.

„Videli sme na sebe, aké to je sedieť na sedadle spolujazdca, vedľa profesionálneho závodníka, ktorí vás vozí na trati. Vaše srdce ide vyskočiť cez strechu, keď reže zákrutu,“ povedal Ben Cooper, riaditeľ sekcie inovácií vo firme M&C Saatchi, pre portál Mashable Australia. „Od tohto momentu sme chceli, aby sa tep zobrazoval na celom aute,“ dodal.

Elektro luminiscenčná farba

Lexus tak vytvoril automobil, ktorý je pokrytý elektro luminiscenčnou farbou, ktorá je porozdeľovaná do panelov pozdĺž celého automobilu. Tieto panely sa dokážu rozsvietiť, ak dostanú elektrický signál. Ten je vysielaný monitorovacím systémom, ktorý sleduje činnosť vášho srdca. Systém je napojený na akumulátor, ktorý sa dobíja podobne ako batéria vo vašom aute.

Pulz na sa zobrazuje na boku auta Zdroj: youtube.com

Pulz na sa zobrazuje na boku auta Zdroj: youtube.com

Tento špeciálny náter je pritom skoro neviditeľný. Obsahuje fosforeskujúce látky, ktoré vyžarujú svetlo. Keď je tento systém vypnutý, auto vyzerá úplne ako normálne zo štandardnou metalízou.

Kde to však reálne využiť?

Takéto auto samo o sebe nemá dlhú budúcnosť. Dôležitá je však technológia, ktorá bola pri tomto projekte použitá. Je nekonečné množstvo možností ako ju využiť. Predstavte si, že by blikal celý bok auta ak by ste dali smerovku. Krízovo brzdíte a auto bliká aby ho videl široko ďaleko každý vodič.

A čo moderné hračky ako smart hodinky. Prekročili ste svoju želanú tepovú frekvenciu pri cvičení? Jasným svetelným signálom vás hodinky môžu o tom informovať.

 

Zdroj: mashable.com, youtube.com

Snímky: flickr.com, youtube.com, paultan.org

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Túto párty nesmieš zmeškať! Príď si vychutnať naozajstnú kultúru ulice

  Red Bull BC One CZ/SK Cypher je tu! Sobotná „brejkerská“ súťaž, na ktorej nesmie chýbať žiadny fanúšik hip-hopu, je...

Zavrieť