Podporte vaše deti. Prinášame jednoduchý tip, ako rozvíjať ich schopnosti

0

 

Vnímanie pomocou senzorických zmyslov je základná funkcia, ktorú je u detí potrebné nepretržite rozvíjať. Pozrite si jednoduché a lacné nápady, ktoré nenechajú vaše deti nudiť sa.

Senzorické hry sú práve to, čo vaším deťom prospeje. Vnímanie prostredníctvom zmyslov je tak isto dôležité ako samotný život. Vďaka takémuto vnímaniu dokážeme rozoznať napríklad chuť jedla, dokážeme cítiť, počuť či vidieť. Každý zápach či farba nám dáva podnety, ktoré spracovávame a vzniká tak vnem.

Vďaka vnímaniu takýchto podnetov sa môžeme postupne učiť. Bez vnímania čo najviac rôznorodých vnemov by deti len ťažko splnili základný predpoklad ďalšieho rozvoja vyšších psychických funkcií. Medzi takéto funkcie patrí napríklad reč či samotné myslenie.

Prečítajte si pár ľahkých a jednoduchých rád, ako podporiť vnímanie vašich detí. Niektoré sú jednoducho na nezaplatenie. Každá hra bude vždy lepšia, ako napríklad sedenie pred televízorom.

Farebná ryža, ktorá stimuluje a zabáva

Jednoduchá príprava, minimálne náklady a zábava na hodiny. Farebná ryža podporí vnímanie hmatom, zrakom, čuchom či napríklad podporuje predstavivosť a kreativitu. Na výrobu pri tom stačí len pár lacných ingrediencií.

– 1 polievková lyžica octu

– 1 hrnček akejkoľvek ryže

– potravinárske farbivo podľa vášho výberu

Tento pomer vám vystačí na zafarbenie približne jedného hrnčeka ryže. Farbivo a ocot nalejte do (najlepšie) uzatvárateľného vrecka. Čím viac farbiva použijete, tým tmavší odtieň získate.

Hra s ryžou môže vyzerať aj takto Zdroj: powerfulmothering.com

Hra s ryžou môže vyzerať aj takto Zdroj: powerfulmothering.com

Do vrecka pridajte ryžu a zamiešajte tak, aby sa ocot dostal všade, potom nechajte 5 minút odstáť. Následne celý obsah vysypte na papierové vreckovky, ktoré vsiaknu prebytok octu. Ryžu rozsypte a nechajte uschnúť asi hodinu.

Znásobením ingrediencií a dodržaním toho istého pomeru si môžete naraz vyrobiť toľko ryže, koľko potrebujete. Nezabudnite vyrobiť aspoň pár základných farieb.

Odporúčame použiť napríklad plech na pečenie, ktorý má hrany a ryža z neho nebude vypadávať. Inak budete upratovať dlhšie, ako sa vaše deti hrali. Vaše malé ratolesti môžu vytvárať rôzne obrázky či tvary, ktorými sa hrajú s vlastnou predstavivosťou a fantáziou.

Zdroj: powerfulmothering.com

Snímky: rewalls.com, powerfulmothering.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Najmenšia a najľahšia kamera pre pravých hrdinov. Od GoPro

  Známa firma GoPro, ktorá vyrába kamery, spĺňajúce najvyššie očakávania, uviedla na trh novú ultra kompaktnú kameru. O polovicu menšiu a o 40%...

Zavrieť