Podľa vedcov sa začalo masové vymieranie druhov. Okrem zvierat budú vymierať aj ľudia

0

 

Britská televízia BBC zverejnila správu, podľa ktorej má svet problém. Za 100 rokov zmizlo cez 400 druhov stavovcov – všetky zvieratá s chrbticou (ryby, vtáky, obojživelníky, plazy a cicavce).

Podľa vedcov z troch svetových univerzít sa začalo už šieste veľké vymieranie druhov a my stojíme na jeho začiatku. Ukázali to správy zo Stanfordovej univerzity, Princetonu a Berkeley.

Výskum ukázal, že v súčasnom tempe miznú stavovce až tisíckrát rýchlejšie ako by malo byť bežné. A problém, ktorý spôsobili najmä ľudia, by sa mal v konečnom dôsledku týkať aj ich.

zem (snímka: feelgrafix.com)

Ničíme samých seba

Príčinami rýchleho miznutia druhov je najmä znečisťovanie ovzdušia a s tým súvisiace klimatické zmeny a odlesňovanie obrovských plôch. Od roku 1900 ich malo podľa vedcov zmiznúť asi 400 druhov zvierat. A pritom také množstvo stavovcov by za normálnych okolností v prírode malo vyhynúť v priebehu 10 tisíc rokov.

Podľa výskumu z Dukovej Univerzity je každý rok až 50 druhov zvierat bližšie k vyhynutiu.

Obrovský problém majú mať včely. Kvôli ničeniu ekosystémov môžu podľa vedcov v krajnom prípade zmiznúť už za tri ľudské generácie. Posledné obrovské vymieranie prebiehalo v dôsledku extrémnych zmien pred 65 miliónmi rokov a zastihlo dinosaury.

Gerada Caballosa, ktorý pôsobil ako vedúci štúdie, upozornil, že ak nezmeníme svoje správanie a nezastavíme aktuálny trend, bude prírode trvať milióny rokov, kým sa opäť spamätá.

Celý článok vyšiel aj v odbornom časopise Science Dvances, kde Ceballos dodal, že náš vlastný druh by mohol zmiznúť vzhľadom na podmienky veľmi rýchlo.

Zdroj: bbc.com

Snímky: youtube.com, feelgrafix.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Aeromobil na Nitrou.  (Snímka: YouTube)
Štát chce slovenské lietajúce auto. Tvorcom prispeje v miliónoch 

  Aeromobil požiadal o dotáciu, ktorá im pomôže pri výskuje,vývoji, ale aj pri tvorbe pracovných miest.  Jeden z najunikátnejších projektov...

Zavrieť