Po dlhých štyroch rokoch sa vrátili. Na ostrov, kde vraždil známy Breivik

0

 

Strach, spomienky, čudné pocity a mnoho ďalšieho práve zažívajú mládežníci, ktorí sa po rokoch vrátili na ostrov Utøya, kde známy extrémista Andreas Breivik zavraždil 69 ľudí. Nechýbajú medzi nimi rodičia zavraždených a ľudia, ktorí útok prežili. 

Vôbec po prvýkrát po štyroch rokoch sa znovu otvorili dvere letného tábora AUF (The Workers’ Youth League – najväčšia mládežnícka politická organizácia v Nórsku). Presne ten istý mládežnícky tábor postihlo v roku 2011 veľké nešťastie, kedy pravicový extrémista Breivik na tomto ostrove podnikol svoj krvavý útok, pri ktorom zahynulo 69 nevinných ľudí.

Viac ako tisíc mládežníkov sa zúčastní počas troch dní na politických debatách či seminároch. Ich hlavný stan bude rozložený práve na mieste, kde Breivik zaútočil. Medzi mladými návštevníkmi kempu sa nachádzajú aj pozostalí rodičia či ľudia, ktorým sa masaker podarilo prežiť.

„Prešiel som si veľa, ale mám veľa kamarátov, AUF a moju rodinu. Všetci sú tu pre mňa a ja som tu pre nich. Keď teraz pôjdeme späť, som jeden z mála ľudí, ktorí tam vtedy boli. Prišiel som dávať na ostatných pozor, aby si užili príjemné chvíle,“ povedal Sverre Outhouse pre server Mashable.com.

Mnohým túto udalosť pripomína pomník, na ktorom je vyrytých 61 mien obetí z celkového počtu 69. Osem rodín nechcelo, aby mená ich detí boli naveky vyryté na tomto pomníku. Preto tvorcovia nechali osem voľných miest, ktoré reprezentujú a uctievajú ich pamiatku.

Pomník na ostrove Utøya Zdroj: instagram.com @aufnorge

Pomník na ostrove Utøya Zdroj: instagram.com @aufnorge

Zdroj: mashable.com

 Snímky: instagram.com @aufnorge, mashable.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Táto hračka vám pomôže fotiť úplne inak. V naozajstnom 3D prevedení

  Podarený projekt na serveri KickStarter.com. Zariadenie menom Bevel premení doslova každý telefón na 3D skener. Za cenu, akú by...

Zavrieť