Najnovšia štvrtá generácia Apple TV prináša mnoho zmien oproti tej predošlej. No oplatí sa vám jej kúpa a na čo vám vlastne bude?

Ako je zvykom, skoro každý nový produkt od firmy Apple ide v obchodoch po celom svete “na dračku” ako čerstvé pečivo. Dopyt bol na začiatku po Apple TV tak vysoký, že sme si pred kúpou tejto novinky museli spraviť predobjednávku. Nakoniec sme sa novinky dočkali a máme ju v redakcii. Pre sebou máme tmavé balenie, ktoré v sebe skrýva novinku. No a tá vás úplne nadchne, no môže tiež sklamať.

Prečo vôbec chcieť novú krabičku od Apple?

Používate produkty Apple? Máte radi túto značku a jednoducho chcete niečo viac? Toto dokáže vylepšiť váš „hlúpy televízor“ na úplne novú úroveň. Skrátka dostanete nový „super televízor“. Stačí vám len klasický HDMI kábel a pripojenie na internet. Následne tu dokážete hrať hry, ktoré poznáte z mobilu, na veľkej obrazovke, samozrejmosťou je sledovanie filmov či počúvanie hudby podľa svojho výberu. A to zadarmo – napríklad cez YouTube.

Je naozaj mnoho možností, prečo si zákazník môže vyhľadať toto riešenie. Apple urobil veľký krok a od minulej verzie posunul Apple TV na novú úroveň.

A náš dôvod, prečo si ju kúpiť? Spraviť starší televízor s kvalitnou obrazovkou, no totálne zlým smart rozhraním, ktoré nezvládalo skoro nič, inteligentnejším.

Rovnako sme chceli jednoduchší prístup k hudbe, na ktorý doteraz slúžili ďalšie externé reproduktory. No a obľúbené seriály sme sledovali cez iné, menšie zariadenia. A to nebolo vždy pohodlné.

Splnila očakávania

Po dlhšom používaní zistíte, že 70 percent funkcií vlastne nepotrebujete, no vaše očakávania sú aj tak splnené.

Televízor je aktuálne viac smart a dokáže to isté, čo vedia najnovšie televízory, ktoré sú ale aj mnohonásobne drahšie. Cena Apple TV je u nás totiž od 179 eur. Pohodlne zvláda napríklad YouTube a automatické prehrávanie, takže sa dokonale postará o domácu zvukovú kulisu.

Navyše si všetko dokážete zvoliť podľa seba. Najjednoduchším riešením je zrkadliť obraz cez funkciu AirPlay. Je to bezdrôtová technológia, ktorá dovolí posielať obraz z Macbooku, iPadu či iPhonu priamo do vašej TV. Okamžite a (takmer) bez problémov. Ak Apple zariadenia nemáte, stále môžete využiť káblové pripojenie.

Z nášho pohľadu je AirPlay práve kľúčová vlastnosť. Jednoducho si zapnete film a prehráte ho na svojom televízore.

Rovnako Apple TV dokáže zobrazovať rôzne informačné kanály, takže prečítať si správy pri rannej káve na veľkej obrazovke nie je problém. Aspoň vás bude menej bolieť krk z pozerania sa na váš smartfón. Navyše ak prídu na návštevu napríklad deti, Apple TV ich hrami dokáže zabaviť na dlhé hodiny.

Ovládač obsahuje gyroskop a akcelerometer, čo predznamenáva vývoj hier, ktoré tento hardvér dokážu využiť.

Facebook v TV nie je najlepší nápad

Áno, dokáže to, no priznajme si, že zvyk je železná košeľa. Všetky zabehnuté aplikácie budete aj naďalej používať na zariadeniach, na ktoré ste zvyknutí. Načo tlačiť napríklad sociálne siete do televízie, keď to naozaj netreba.

Pozor na pomalé pripojenie

Až 90 percent funkcií Apple TV funguje online. Ak doma nemáte dobrú, rýchlu a stabilnú sieť, budete musieť byť často značne trpezliví. Veľmi trpezliví. Dokonca ani zrkadlenie cez AirPlay vám nebude fungovať tak, ako by ste chceli. Navyše toto zariadenie nie je až tak „blbuvzdorné“ ako všetky iné jabĺčka. Nie ani tak jej používanie, ale skôr inštalácia. Bolo to malé peklo.

Stretli sme sa s problémom, ktorý dokonca nevedela riešiť ani zákaznícka podpora. Reklamovať a vymeniť za nové nie je vždy najrýchlejšie riešenie. Museli sme si poradiť sami. Pri inštalácii sme totiž narazili na problém a naša Apple TV sa nechcela pripojiť na bezdrôtovú sieť, ani nezobrazovala aktuálny čas a dátum.

Kašlať na Wi-Fi, riešenie prišlo až pripojením na pevno, a to káblom. Samotné vymýšľanie a riešenie problému nám zabralo dve hodiny. A samozrejme, stálo to kopec nervov.

 • 1. Nový ovládač, ktorý funguje naozaj perfektne (touchpad, akcelerometer a gyroskop)

  2. +1 Lightning kábel, ktorý môžete využívať aj pre iné zariadenia

  3. Nové, prehľadnejšie rozhranie

  4. Nové aplikácie, využívajúce možnosti nového ovládača

 • 1. Väčšie rozmery. Nárast 1,2 cm na výške a nárast váhy o 60%

  2. Ovládač s integrovanou batériou

  3. Stále nie sme v Amerike, Siri nám nerozumie, aplikácie sa nerobia pre nás

Snímky: SmeAktual.sk, RD – pavlák

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek

Na záver

8 Je to „gamechanger“

Ak zvážite, že potrebujete Apple TV, zaručene vám ponúkne mnoho multimediálnej zábavy, plateného obsahu a vo svojej podstate čohokoľvek čo hľadáte.

Staršie príspevky:
Sveter Curta Cobaina sa predal na aukcii. Suma bola astronomická

  Kúsok hudobnej histórie si môže kúpiť každý. Niečo, čo celebrita nosila, jeho hudobný nástroj či napríklad dom, kde bývala. Viete,...

Zavrieť