O Slovensku píše celý svet. Postavia u nás revolučnú novinku  

0

 

Bratislava ešte stále nemá svoje metro, no dostane Hyperloop. Je to jedinečný nový dopravný systém, ktorý vás dostane do Viedne za osem minút. 

Ešte v roku 2013 prišiel Elon Musk s novým unikátnym dopravným systémom, ktorý by mohol prakticky konkurovať leteckej doprave. Dostal meno Hyperloop a jeho výhodou má byť rýchlosť a extrémna bezpečnosť. Predstavte si vlak, ktorý by chodil v špeciálnych trubiciach a jeho rýchlosť by presahovala 1 000 kilometrov za hodinu. Nie, nie je to žiadna rozprávka, ale systém, ktorý sa môže postarať o zmenu v doprave, ako ju poznáme dnes.

Prave som robil rozhovor s Dirkom Ahlbornom z Hyperloop. Myslia to vazne a bude to velke. Vsetky nase univerzity najdu…

Posted by Michal Novota on Sunday, 13 March 2016

Za všetkým je spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá si vybrala trasu Viedeň – Bratislava – Budapešť ako prvú na svete, kde postaví túto novinku.  „Myslia to vážne a bude to veľké,“ napísal na svojom Facebooku Michal Novata, ktorý prispieva do časopisu .týždeň.

Navyše dodal, že toľko chvály na účet Slovenska ešte nepočul. Spoločnosť má záujem spolupracovať s našimi univerzitami a pri vývoji a stavbe spolupracovať aj s lokálnymi partnermi. Aktuálne spoločnosť stavia prvú skúšobnú trať Hyperloopu v Kalifornii, ktorá by má byť dokončená v roku 2018.

Na čele spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies stojí Dirk Ahlbornm, ktorý pre americký web businessinsider.com uviedol, že revolučnú trať na Slovensku chce spustiť už v roku 2020.

Stavba testovacej trate Hyperloopu v Kalifornii.

Stavba testovacej trate Hyperloopu v Kalifornii.

Zámer rokovať alebo spolupracovať na tomto projekte potvrdilo aj slovenské ministerstvo hospodárstva. Zatiaľ sa však podpísalo len memorandum, ktoré otvára skôr ďalšie možnosti pre komunikáciu, ako reálnu stavbu.

Projekt Hyperloop navyše nemá ani známe všetky technické parametre a musel by sa legislatívne v celej EÚ dopĺňať a schvaľovať. Najmä v oblasti bezpečnosti, kde jednotlivé vlaky majú jazdiť rýchlosťou až okolo 1 200 kilometrov za hodinu. Rok 2020 je preto nesmierne odvážny, no pokiaľ sa táto myšlienka splní, či už v časovom horizonte, alebo nie, bude to jedinečný druh dopravy, ktorý zmení spôsob cestovania po celom svete .

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Mrkvovy kolac (Snímka: SA/veronika)
Pečte bez múky a cukru. Toto je náš recept na mrkvový koláč

  Opäť vám prinášame skvelý tip na koláč, ktorý pripravíte bez použitia akejkoľvek múky či cukru. Postup je veľmi jednoduchý...

Zavrieť