Nová beštia pre americkú armádu. Nahradí zastaralé Humvees

0
Showing 1 of 2

 

Vývoj ide dopredu. Kedysi používané Jeepy Willys, potom Humvees a teraz nové, ešte lepšie vozidlá. Ľahké taktické vozidlá od firmy Oshkosh.

Americká armáda napreduje. Zastaralé stálice bojových polí, ktorým prischol názov Humvee, sa rozhodli pomaly vymieňať za nové modernejšie a taktickejšie vozidlá. Americká vláda totižto podpísala kontrakt s firmou Oshkosh a očakáva tak dodávku 17 tisíc vozidiel tohto typu.

Jedná sa o vozidlá, ktoré dosahujú šialenú rýchlosť v teréne, sú lepšie vybavené, vydržia výbuch mín a dokážu aj zdatne útočiť.

Na začiatku bolo vajce 

Jeep Willys poznáte aj zo známeho seriálu M.A.S.H. Jeho rôzne, aj necivilné, verzie sa dajú kúpiť aj na Slovensku. Tento stroj vznikol počas druhej svetovej vojny. Americká armáda ho používala na rýchly presun v teréne. Ľahké, terénne a vybavené pohonom všetkých kolies. Čo viac si vtedy mohli vojaci želať.

Prestriedanie vozidiel dalo na seba dlho čakať

Vzniklo tak vozidlo, ktoré je označované skratkou HMMWV, z anglického High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, čo v preklade znamená vysoko mobilné viacúčelové kolesové vozidlo. Auto však dostalo od vojakov slangový názov Humvee, ktorý mu aj prischol.

Toto vozidlo sa do americkej armády dostalo až v roku 1985 a slúži do dnes. Vozidlá sa zdokonaľovali a ich vývoj pokračoval počas vyše 35 rokov.

Možno až doteraz 

Tento stroj je nástupca, ktorý už oficiálne dostal zelenú. Jeho zaradenie a totálne vyradenie Humvees však potrvá ešte veľmi dlho. Niektoré armády, ktoré používajú staré dobré a spoľahlivé Humvees, ich pravdepodobne meniť nebudú. Aspoň nie tak skoro.

Firma Oshkosh pritom nie je žiadny nováčik. Na trhu pôsobí už vyše 90 rokov a vyrába vozidlá rôzneho využitia. Vozidlo, ktoré ma nahradiť Humvee, sa volá L-ATV.

Ak chcete vidieť a vedieť o tomto vozidle viac, prejdite na druhú stránku, kde uvidíte videá z výroby, jazdu v teréne či samotný popis vozidla a jeho výbavu.

TIP: pre prechod použite tlačidlo NEXT v pravom hornom rohu.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Načo by si k moru chcel ísť? Toto je nový letný hit

  Zrejme každý by chcel spraviť letný hit. Tento sa naozaj podaril a určite si ho „zahmkáte“. "Dávaš si rád tatársku omáčku...

Zavrieť