Čo robiť, ak ste na turistike v Alpách a silno prší? Musíte si nájsť iný program ako hory. Nechajte sa zlákať do múzea áut, techniky a lietadiel.

Múzeum sa nachádza na okraji Rakúskeho mesta Bad Ischl a celkom malá hala toho v sebe skrýva naozaj veľa. V kase sme zaplatili vstupné 10 eur a naše prvé kroky smerovali do otvorenej brány na dvor areálu, kde prišlo celkom sklamanie. Bolo tu pár vojenských stíhačiek československej armády a aj nejaký tank. Viac to tu však vyzeralo ako na vrakovisku, než v múzeu. Prvotné sklamanie nám však zvyšok múzea náležite vynahradil.

Pri návrate z dvora sa ako prvé zastavujeme pri modeloch z druhej svetovej vojny. Vo vitríne sú tu vystavené rôzne tanky a unikátne zbrane, ktoré sú pekne detailne spracované. Vo vedľajších vitrínach sú zase rôzne výškomeri, radari a “budíky” z vojenských lietadiel. Vedľa je aj prierez cez bojovú galeonu, na ktorom môžete vidieť, ako to vyzeralo v jej útrobách.

Oproti vitrínam prechádzame dlhou chodbou, ktorej pravá strana je plná motocyklov. Sú tu historické modely od značiek ako Simson, Bultaco, HMW, Siwa, Puch, KTM, Triumph a dokonca aj jeden prototyp značky Husquarna. Pod motocyklami sú vystavené rôzne hybridné vozidlá a dokonca aj mini ponorka pre špeciálne jednotky.

Siwa z ľadovými hrotmi Zdroj: B.J.R.Video

Siwa s ľadovými hrotmi Zdroj: B.J.R.Video

Na druhej strane chodby sú letecké motory a pod nimi staré motorové pili. O kus ďalej vojenské jeepy, obrnené transportéri z vodným delom a aj legendárna V3S. Na konci chodby stojí ozajstné monštrum, 29 tonoví Pioniermaschine MDK-2. Je to pásové vozidlo, určené na kopanie zákopov pre tanky.

Ďalšia chodba pokračuje v podobnom duchu. Na jednej strane transportér zo spotrebou 120 litrov na 100 kilometrov, ďalej transportný obojživelník. Oproti nemu ďalšie pásové vozidlo na kopanie zákopov a vedľa ďalší unikát, reflektor na kolesách proti bombardérom. V popise sa udáva dosvit až 15km.

Pioniermaschine MDK-2 Zdroj: B.J.R.Video

Pioniermaschine MDK-2 Zdroj: B.J.R.Video

V ďalších dvoch chodbách sú historické autá ako Lincoln, Ford, Alfa Romeo, Steyr a dokonca aj legendárny Trabant. Oproti sú vystavené rôzne hasičské a záchranárske vozy a za nimi pár lietadiel. Visí tu aj prototyp vrtuľníka Hubschrauber, ktorý bol schopný letieť až 220 km za hodinu a experimentálne lietadlo z krátkymi krídlami.

Aj napriek tomu, ako je celá hala minimalistická, je tu na videnie naozaj veľa. Určite si tu prídu na svoje dospelí, ale aj deti. Ideálne miesto, kam sa skovať pred upršaným počasím.

Galéria:

Snímky: BJR Video

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
  • Citatel

    Brutálne gramatické chyby máte v tom článku. A to ja tiež nie som nejaký preborník v gramatike.
    …ale: výškomeri, radari, píli ?!?! To snáď nie… Dajte si to od niekoho skontrolovať. Inak pekný článok. Normálne uvažujem, že sa tam pôjdem pozrieť.

Staršie príspevky:
looney tunes titulka
Vaše obľúbené kreslené postavičky. Ako sa na nich podpísal zub času?

  Aj animované postavičky môžu starnúť. Stačí si to len predstaviť. Pozrite si svoje Disneyovky, na ktorých sa odzrkadlil samotný čas a...

Zavrieť