Vyskúšajte revolučnú aplikáciu, ktorú taxikári nenávidia

1
Uber dorazil na Slovensko a každému používateľovi do nedele dovolí štyri jazdy do 10 eur zdarma.
Čo je to Uber? Je to startup, ktorý je najúspešnejší a najcennejší na svete, no zároveň aj kontroverzná služba, vďaka ktorej na sa uliciach prevracajú horiace autá a napádajú ľudia.
Uber totiž siahol do oblasti, kde roky nenastala žiadna zmena. Zmenil svet taxikárov na miesto, kde vás nemôžu oklamať a peniaze ani len nevytiahnete z vrecka. Medzi používateľmi je veľmi obľúbený, no klasickí taxikári ho nenávidia. Aj kvôli tomu, že pracuje na hrane zákona. V Nemecku je napríklad kvôli tomu zakázaný.
No funguje v desiatkach ďalších krajín, napríklad vrátane USA, Francúzska či aj v susednom Česku.
Uber Taxi (Snímka: uber.com)fices
Revolúcia na Slovensku
A práve Uber od dnes funguje aj na území Slovenska. Zatiaľ len v Bratislave, no to je iba začiatok. Služba bude fungovať aj v iných mestách a skrátka tak nepríde napríklad ani východ Slovenska.
A ako Uber funguje? Ak vás maximálne otravuje telefonovanie s operátorkami taxislužieb, kde si musíte vypočuť vyvolávanie do vysielačky a čakať na odpoveď, ste na správnej adrese.
Uber je totiž aplikácia, ktorú si nainštalujete do svojho mobilného telefónu (Stiahnite si ju pre Android tu pre iOS- iPhone tu).
Pri registrácií sa však nezľaknite toho, že si od vás Uber bude pýtať údaje z vašej platobnej karty. Bez nej aplikáciu nemôžete využívať. Ide totiž o základnú funkciu Uberu. Už nikdy taxikárovi – teda teraz vodičovi Uberu – nebudete musieť dávať hotovosť. Všetko vyriešite vašou kartou. Teda peňaženka ostane vo vašom vrecku.
Ak ste už úspešne prešli krokom registrácie, môžete si zavolať taxík. Nemusíte sa však báť, že k vám príde „ktokoľvek“.
Uber Taxi (Snímka: uber.com)
Ako to funguje? 
Na Slovensku funguje Služba UberX, ktorá požaduje od vodičov isté podmienky. V zahraničí musíte spĺňať:
  • vek 20 rokov
  • samozrejme mať vodičské oprávnenie
  • zdravotnú prehliadku
  • výpis z registra trestov
  • a klasickú taxikársku licenciu
Ak si teda otvoríte aplikáciu, automaticky vyhľadá vašu polohu. Vy vôbec nemusíte vedieť, kde reálne ste, čo je výhodou najmä pre ľudí, ktorí nie sú z Bratislavy. Služba si vás nájde pod GPS.
Následne zadáte miesto, kam chcete ísť, a ukáže sa vám aj predbežná cena za jazdu. Potom stačí už len taxikára privolať.
Sami v redakcii Uber často používame v zahraničí a vždy to boli prvotriedne služby, kde po vás často príde luxusné auto s vodičom, ktorý má na sebe oblek. Otvorí vám dvere a samozrejmosťou je pomoc s batožinou. Vo vnútri napríklad nechýba občerstvenie vo forme minerálky. Vysoký štandard si Uber drží aj v Prahe, ako to bude na Slovensku, ukáže čas alebo skôr prvé týždne.
Zázrak, pre ktorý Uber budete milovať, je že vás už žiaden taxikár nemôže oklamať. Má predom stanovenú trasu, ktorú vidíte na mobilnom telefóne a presne vidíte, kadiaľ ide. Pri vystúpení sa o nič nestaráte, len jazdu potvrdíte.
Koniec hotovosti v taxíkoch
Zabudnite na vyťahovanie peňaženky. Sumu vidíte na displeji vášho mobilného telefónu. Teda môžete zabudúť aj na prípady, kde taxikári manipulovali s taxametrom, aby im ukázal vyššiu sumu. Tu to jednoducho nie je možné.
Ak by ste aj zaregistrovali, že vás taxikár chce nejako „oklamať“ či jeho správanie nebolo vhodné, môžete ho ihneď službe nahlásiť a znížiť mu hodnotenie. Takých vodičov Uber spravidla nepotrebuje a ani nechce.
Toto je prakticky revolúcia v doprave. Uber je totiž často oveľa lacnejší a profesionálnejší než bežné taxislužby. A nepočujete o tejto aplikácii prvýkrát. Do každej krajiny, kam prišiel, vyvolal obrovské vášne. A to najmä zo strany taxikárov.
Na vyskúšanie Uber okrem toho ponúka jazdy v Bratislave zadarmo. A to do nedeľnej polnoci. Pre každého zaregistrovaného používateľa sú k dispozícii štyri jazdy do 10 eur zdarma. Pre službu je to výhodnejšie, ako si platiť drahú reklamnú kampaň.
Sajfa a Uber (Snímka: uber.com)

Prvým, kto si v BA Uber vyskúšal, bol aj Sajfa

Napíšte nám vašu skúsenosť
Jedinou službou, ktorá sa môže s Uberom porovnávať je na Slovensku Hopin. Ten ponúka veľmi obdobné služby ako Uber, no americký gigant má navrch. Zatiaľ však počtom vozov zaostáva, no to sa v najbližších dňoch zmení.
Už ste Uber v Bratislave vyskúšali? Napíšte do komentárov vaše postrehy.
Snímky: uber.com, time.com
Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
NAGRILU Kofola (Snímka: e15.cz)
Kofola otvára vlastné reštaurácie. Nájdete ich aj na Slovensku

  Výrobca nealkoholických nápojov Kofola chce preraziť aj v reštauračnom priemysle. Rozhodol sa otvoriť sieť svojich reštaurácií s názvom NAGRILU. Prvý...

Zavrieť