Naše bojové stíhačky museli zasahovať. Proti teroristom v lietadle

0

 

Armáda prezentovala, ako by si naše vojenské a záchranné jednotky poradili s možnou teroristickou hrozbou vo vzduchu. V rámci svojho cvičenia Slovak Shield, čiže Slovenský štít. 

Dvojica stíhačiek MiG vzlieta do vzduchu a ide za lietadlom, ktoré nenadviazalo spojenie. Tie ho prinútili pristáť a následne ho obsadila slovenská protiteroristická jednotka, teda vojaci z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny spolu s vojenskou políciou a chemickou jednotkou.

Takto vyzeralo úspešné spoločné cvičenie Ozbrojených síl SR, Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR. Uskutočnilo sa v priestoroch Dopravného krídla gen. M.R.Štefánika v Kuchyni. Zasahovali aj stíhačky MiG-29.

Cvičení by malo byť viac

Na cvičení sa zúčastnil aj minister obrany SR Martin Glváč. „Mojou úlohou je tlačiť na vojakov, aby takýchto cvičení bolo čo najviac. A myslím, že v tomto sa zhodneme, že iba toto je spôsob, ako dosiahnu potrebnú zručnosť. Systém ochrany vzdušného priestoru, ktorý si precvičili dnes, je tou najväčšou spôsobilosťou, ktorú naše vzdušné sily zabezpečujú v čase mieru,“ vysvetlil Glváč. Informuje Ministerstvo obrany SR

Pozrite sa, ako by to vyzeralo, keby náš vzdušný priestor narušilo lietadlo, ktoré by neodpovedalo na výzvy. 

Môžu zostreľovať lietadlá

Na Slovensku sa už minulý rok zaviedol koncept RENEGADE, ktorý v prípade narušenia vzdušného priestoru SR dovoľuje vydať rozkaz na zostrelenie narušiteľa aj napríklad šéfovi rezortu školstva či hospodárstva.

Toto rozhodovacie právo majú aj iní členovia vlády, avšak za predpokladu, že bude minister obrany v tom čase neprítomný. Navyše musia byť poverení predsedom vlády.

Slovensko je takisto zapojené do spoločného systému ochrany vzdušného priestoru severoatlantickej aliancie menom NATINADS. Veliteľ Vzdušných síl OS SR zhodnotil, že naše vzdušné sily sú pripravené na ochranu a sú plnohodnotne začlenené do tejto integrovanej ochrany.

Galéria:

Zdroj: mosr.sk, mod.gov.sk

Snímky: mod.gov.sk – Ministerstvo obrany SR

 

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Čašníčka (snímka: www.careerone.com.au)
Toto sa na Slovensku stať nemôže. V reštaurácii nechal sprepitné 2 000 dolárov

  Zákazník nechal v reštaurácii obrovské sprepitné. Na účte pri tom bolo len necelých 100 dolárov. Sprepitné rozdelil každej osobe...

Zavrieť