NASA našla na Plute obrovské prekvapenie. Má ľadovce z vody

0

 

Tlačová konferencia ohľadom misie letu sondy okolo Pluta ukázala prekvapivé skutočnosti o tejto záhadnej planétke. 

Nové detailné snímky Pluta ukazujú podľa NASA, že povrch planéty je zložený aj z tritisíc metrov vysokých ľadovcov. Podľa NASA sa môže na Plute nachádzať aj voda. Americká agentúra pre vedu a vesmír tvrdí, že sa jedná o unikátne kryovulkány – ľadové sopky. Ich zloženie môže byť v podobne vody, metánu, dusíku či iných prvkov.

Vodu si však netreba predstavovať tak ako na Zemi. Teplota, ktorá je na Plute, spôsobuje, že tekutina sa má skôr svojim zložením podľa vedcov podobať napríklad kameňom.

Snímka ľadovcov z Pluta. (Snímka: NASA)

Snímka ľadovcov z Pluta. (Snímka: NASA)

Sonda stále posiela nové dáta, no ukazuje sa, že povrch je asi 100 miliónov rokov starý. „Je to jeden z najmladších povrchov planéty, aké sme kedy videli v slnečnej sústave,“ povedal Jeff Moore z NASA, ktorý má na starosti geológiu, geofyziku.

Planéta ja posiata mnohými krátermi a vysokými horami, čo sa doteraz nepredpokladalo. Sonda New Horizons je už na ceste ďalej od Pluta, no zozbierané údaje bude posielať na Zem ešte mesiace. Okrem iného sa po prvýkrát na Zem dostala aj snímka plutovho mesiaca Charon.

Zdroj: NASA

Snímka: NASA

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Mercedes- Benz E 2016 (snímka: youtube.com)
Nový Mercedes si zaparkuje sám. Pozrite sa, ako to bude fungovať 

  Už na budúci rok vstúpi do predaja nový Mercedes-Benz triedy E, ktorý si napríklad jazdu na diaľnici došoféruje sám. ...

Zavrieť