Malé Karpaty vo svojich lesoch ukrývajú krásne zákutia. Prírodné pramene, skalné výhľady či tmavé jaskyne, to všetko sa dá nájsť v prírodnej rezervácii Kršlenica.

Nachádza sa v Plaveckom Mikuláši a tvorí ju krasová Mokrá dolina s okolitými svahmi. Okrem zachovalých lesných spoločenstiev, plných vzácnej fauny a flóry, je Kršlenica zaujímavá najmä najväčším zoskupením skalných brál v Malých Karpatoch.

Pri našej návšteve sme sa rozhodli pre nenáročnú trasu po zelenej značke, ktorá vedie cez dolinu. Okrem strmých brehov, posiatych skalami, sa dá cestou popri potoku natrafiť na jaskyňu Deravá skala. Je to veľká skalná dutina, v ktorej sa v minulosti našli pozostatky z jaskynného medveďa.

Deravá skala Zdroj: B.J.R. Video

Deravá skala Zdroj: B.J.R. Video

Na križovatke zeleného a červeného chodníka sme sa rozhodli pre malú zachádzku smerom na Mon Repos. V minulosti tu bola drevená vila, ktorá ale vyhorela po tom, čo jej majitelia odišli na poľovačku a nechali horieť oheň v krbe. Dnes tu stojí len opustený, starý, murovaný dom, ktorý si neskôr vybudovali.

Mon Repos Zdroj: B.J.R. Video

Mon Repos Zdroj: B.J.R. Video

Odtiaľ nás cesta späť, po červenom chodníku, zavedie na križovatku so žltým chodníkom. Cesta vpravo vedie na Čiernu skalu, o ktorej si môžete prečítať v tomto odkaze a cesta vľavo na vrchol Kršlenice, kam smerujú naše kroky.

Nádherné výhľady 

Kúsok ďalej sme zišli z chodníka, pretože sme si všimli prvý náznak výhľadu a intuícia nás nesklamala. Otvoril sa nám nádherný pohľad na celý skalný hrebeň, ktorý sa tiahne z vrcholu až do Plaveckého Mikuláša. Keď sme zišli o niečo nižšie, našli sme v skalnej stene výbežok, ktorý nápadne pripomínal roh nosorožca.

Roh nosorožca Zdroj: B.J.R. Video

Roh nosorožca Zdroj: B.J.R. Video

Na vrchole Kršlenice sa nám ukázala nádherná panoráma. Vidno Plavecký hrad, značný kus Záhoria, ale aj Karpát. Skalné steny sú posiate všemožnými kvetmi a nechýbajú ani vyhrievajúce sa jašterice.

Na vrchole Zdroj: B.J.R. Video

Na vrchole Zdroj: B.J.R. Video

Ako cestu smerom dole sme nepoužili označený chodník, ale nenápadne vyšlapaný chodník, ktorý vedie po hrebeni do dediny. Po tejto ceste sa dá vidieť veľa zaujímavých skalných útvarov a veží. Sem-tam treba trochu šplhať, sem-tam treba niečo obchádzať, ale aj tak je cesta cez toto skalné mesto naozaj zábavná.

Aj takéto kvety zdobia hrebeň Zdroj: B.J.R. Video

Aj takéto kvety zdobia hrebeň Zdroj: B.J.R. Video

Kršlenica je miesto, ktoré si obľúbi naozaj každý milovník prírody. Aj my sa na toto miesto radi znovu vrátime.

Galéria:

Snímky: B.J.R.Video

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Ivan Kandráč zahviezdil v novej speváckej šou. Vypočujte si jeho ďalší hit

  Nová spevácka šou nesie názov Poď s nami TALENT. Pred odvysielaním castingových kôl však ponúkla ochutnávku. Nestačí, že tento spevák skomolí...

Zavrieť