Najlepší film roka alebo najväčší prepadák? Star Wars berie kiná útokom

0

 

Nový Star Wars dorazil do kín a rozhodne trhá rekordy v návštevnosti. Film, od ktorého sa veľa očakávalo, mal neľahkú úlohu. Vyrovnal sa aspoň trochu niektorému dielu z prvotnej trilógie?  

To, že film bude mať u divákov úspech, bolo viac menej jasné už pri kúpe vstupeniek, ktoré sme kupovali približne mesiac aj pol dozadu. Už vtedy bola sála značne vypredaná. Keď si spočítame, v koľkých kinách, počas prvého dňa, film premietajú len v Bratislave a zoberieme do úvahy, že v každom kine ho premietajú niekoľkokrát, výsledné číslo návštevnosti bude naozaj vysoké.

Hneď po začatí filmu nás privítajú klasické Star Wars titulky, ktoré nám trochu popíšu dianie, a následne zmiznú v diaľke vo vesmíre. Dej sa veľmi rýchlo rozbehne a prvá akcia na seba nenechá dlho čakať. J.J. Abrams na nás valí neuveriteľne realistické efekty, ktoré sú pastvou pre oči. V prvých minútach sa zoznámime s hlavnými postavami, ale aj s rozkošným droidom BB-8. Každý, kto mal rád R2-D2, si ho isto obľúbi.

BB-8 a Rey Zdroj: screenrant.com

BB-8 a Rey Zdroj: screenrant.com

Dej rýchlo naberá na obrátkach a ani na chvíľu nenudí. Akcia strieda akciu a kladie dôraz hlavne na perfektné detaily a kameru. Film je po technickej stránke zvládnutý na jednotku. Veľkolepá výprava a klasicky vynikajúca hudba od Johna Williamsa sľubujú dokonalý zážitok, avšak len to nestačí. Každý takýto veľký projekt má svojich kostlivcov v skrini a verte tomu, že Star Wars ich má viac než dosť.

Casting je základ

Jedným takým kostlivcom sú postavy a ich herecké obsadenie. K postave Rey, ktorú stvárnila mladá a neznáma herečka Daisy Ridley, nemáme žiadne pripomienky. Je skvelá a väčšina si ju hneď obľúbi. Daisy hrala zatiaľ len pár vedľajších úloh a toto je pre ňu premiéra na veľkom plátne, ale napriek tomu sa s rolou hlavnej hrdinky popasovala s príslušnou gráciou. Horšie to však dopadlo s postavou Finna.

John Boyega je absolútne nesympatický a do úlohy Finna sa rozhodne nehodí. Nehovoriac o tom, že nám celá postava prišla príliš otravná a zbytočná. Kapitola sama o sebe je aj hlavný “záporák”. Spočiatku sa zdal Kylo Ren ako skvelý protivník, ktorý by mohol dosiahnuť aj na kvalitu a slávu Darth Vadera. S každou ďalšou scénou, v ktorej sa objaví, sa však tento dojem vytráca.

Kylo Ren Zdroj: screenrant.com

Kylo Ren Zdroj: screenrant.com

Túto postavu najviac dorazilo, keď zloží masku a objaví sa pod ňou ďalší nesympatický herec, Adam Driver. Keď sme niekoľkokrát videli, kto sa skrýva pod maskou, pokazilo to jej celkový dojem. Ďalšia otravná rola, ktorá bola skôr na smiech, akoby vzbudzovala rešpekt, bol General Hux, ktorého stvárnil Domhnall Gleeson.

Herca síce uznávame, hral v niekoľkých skvelých filmoch, ale v tomto prípade sa do filmu rozhodne nehodil. Podľa nás mali obsadiť do úlohy generála niekoho staršieho, kto by rešpekt vzbudzoval. Generál, ktorý vyzerá, akoby práve skončil strednú školu, je ako päsť na oko.

Viac priestoru mohol dostať pilot Poe Dameron, ktorého stvárnil skvelý Oscar Isaac. Ten sa objavil len v pár scénach, čo je veľká škoda. Najviac však potešil návrat hrdinov z pôvodnej trilógie. Han Solo v podaní Harrisona Forda, hláškuje pri každej príležitosti a všetko, čo “povie” Chewbacca, stojí za to. Spolu sú neprekonateľná dvojica. Kapitola sama o sebe je to, ako sa jednotliví hrdinovia stretnú. Možno sme príliš skeptickí, ale dej najnovšieho Star Wars posúvajú dopredu príliš veľké náhody.

Recyklovať je v móde 

Star Wars prišiel s mnohými novými nápadmi, ktoré diváka potešia, ale je tu malý problém. Pri niektorých častiach filmu sa nejde zbaviť dojmu, že zažívame deja vu. Či už dej, povstalecký útok, alebo planéty, na ktorých sa film odohráva. Jednoducho sa naskytá pocit, že sme to už všetko niekde videli. Nový Star Wars vykráda pôvodnú trilógiu priam bravúrne. Nie je to síce nič, čo by sa nedalo prehrýzť, ale trošku originality v príbehu by nezaškodilo.

Chewbacca a Han Solo Zdroj: screenrant.com

Chewbacca a Han Solo Zdroj: screenrant.com

Film sa síce snaží byť v v závere epický, ale niečo tomu chýba. Nemáme pri tom ten správny pocit, ako pri pôvodnej trilógii, ktorej sa chcel najviac podobať. Dokonca aj v scéne na moste hneď každý vedel dopredu odhadnúť, čo sa stane, takže výsledok nebol ničím ohurujúci a scéna tak vôbec nefungovala.

Celý film sme čakali na poriadny Lightsaber súboj, no to, čo nám v závere predviedli, by Luke Skywalker nazval rannou rozcvičkou. Ako by asi dopadol súboj vycvičeného Kylo Rena proti nevycvičenému amatérovi? Myslíme, že by to bola otázka pár sekúnd, ale to, čo tu predviedli, bolo naozaj prehnané.

Star Wars má veľa chýb a je v ňom viacero vecí, ktoré rozum nepoberú. Občas sa mali scenáristi trochu pozastaviť a porozmýšlať nad tým, čo napísali. Takisto aj režisér by sa mal pozrieť na to, aký dojem budia niektoré scény. Film zachraňuje len pár hrdinov, skvelé vizuálne efekty a premyslené odkazy na predchádzajúce epizódy. Určite sa nevyrovnal kvalitám prvej trilógie, ale nie je horší ako tá druhá. Uvidíme, čo prinesie epizóda VIII.

Film sme pozerali v Imaxe v 3D a pôvodnom znení. Aj napriek mnohým výhradám sme si ho užili a radíme ho medzi to lepšie, čo sa dalo tento rok vidieť v kinách. Je to film, ktorý si časom určite pozrieme znova.

 Snímky: screenrant.com, wall.alphacoders.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
79%
79%
Sila sa prebudila

Povinnosť pre každého fanúšika Star Wars. Aj napriek značným nedostatkom, skvelý zážitok.

Staršie príspevky:
Darčeky (Snímka: hsamuel.co.uk)
Zabudnite na nákupný zhon. Toto sú vianočné darčeky, ktoré vyrobíte aj sami doma

  Nestihli ste ešte nakúpiť vianočné darčeky pre vašich blízkych? Pokiaľ nemáte čas na zdĺhavé nákupy, poradíme vám, čo by...

Zavrieť