Na východe Slovenska sa podľa Američanov nachádza ropa

0

 

Pri Medzilaborciach, Svidníku či Snine sa majú nachádzať ložiská ropy a zemného plynu. 

Vytipované oblasti na severovýchode Slovenska majú ukrývať ropu na pomalú, ale dlhodobú ťažbu. Licenciu na prieskumné vrty má americká spoločnosť Apline OilandGas, ktorá má svoje sídlo v Texase a pobočku v Poľsku. To znamená, že žiadnych slovenských šejkov tu mať nebudeme, ropu chce tažiť zahraničná firma.

Konateľ, ktorý zastupuje spoločnosť na Slovensku, sa pre Hospodárske noviny vyjadril, že čoskoro začnú s ďalším prieskumom. Ministerstvo im totiž predĺžilo koncesiu, čiže povolenie na prieskum do augusta budúceho roka.

Americká firma tak môže vykonávať ďalšie vrty na území veľkom približne 1 500 kilometrov štvorcových. Nie je to však prvýkrát, čo sa o východné Slovensko zaujímajú zahraničné firmy pre ropu. Pred desiatimi rokmi tu mala čierne zlato hľadať britská spoločnosť, ktorá tu však svoje vrtné veže nepostavila. Rovnako pred dvomi rokmi sa tu robil letecký prieskum.

Oblasť s prieskumom ropy na východnom Slonvensku. (snímka: Apline OilandGas)

Oblasť s prieskumom ropy na východnom Slonvensku. (snímka: Apline OilandGas)

Doteraz mala americká firma vykonať už asi 30 skúšobných vrtov. Výskum naznačil, že ďalšie by mohli byť vykonané pri obci Oľka. Obce a príroda na severovýchode Slovenska majú byť vyhľadávané kvôli rodisku rodičov Andyho Warhola. Domáci sú tak proti a začali s petíciou.

Ropa sa však už v tejto oblasti ťažila. Ešte v začiatkoch 20. storočia až takmer do jeho polovice. Zaznamenané boli aj úniky ropy na povrch. Tažba ropy však už pomaly začína v rovnakej oblasti na opačnej strane hraníc v Poľsku, konkrétne pri obci Niebieszany.

Na Slovensku sa aktuálne ťaží ropa v Gbeloch. Tá však vykrýva asi jedno percento spotreby.

Zdroj: hnonline.sk, aktuality.sk

Snímka: marasinews.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Eurovízia (Snímka:Elena Volotova (EBU))
Kontroverznú Conchitu zosadia z trónu. Už dnes spoznáme nového víťaza Eurovízie

Dnes večer sa koná finále najväčšej hudobnej súťaže na svete. Vychutnajte si tých najúspešnejších interprétov z celého sveta, ktorí sa...

Zavrieť