Svojou veľkosťou sa síce nemôže rovnať tatranským velikánom, ba dokonca ani tatranským vrcholom, ale to mu na kráse vôbec neuberá. Hovoríme o malom, skalnatom kopčeku, ktorý sa prestiera nad dedinkou Plavecké podhradie. Miestni ho nazývajú Bubon.  

O tom, že Malé Karpaty ukrývajú naozaj zaujímavé miesta sme sa presvedčili už na Kršlenici, Čiernej skale či Jelenej hore. Výnimkou nie je ani Bubon. Svojou výškou nedosahuje ani 400 metrov a skôr by sa dalo povedať, že ide len o taký výbežok vedľajšieho kopca Pohanská a zároveň je aj súčasťou prírodnej rezervácie Pohanská.

Skalnatý hrebeň začína v strede dediny, neďaleko obecného úradu a pomaly sa dvíha smerom k Pohanskej. Nevedie tu žiadny viditeľný chodník, takže začíname len tak stúpať po skalách. Už po pár metroch nás prekvapí rodinka kôz domácich. Dajú sa tu stretnúť permanentne počas väčšiny roka. Naša prítomnosť sa im však veľmi nepáčila a keď sme sa príliš priblížili, dali sa na ústup. Po skalách sa pohybujú s noblesou, akoby sa hrali na kamzíkov.

"Kamzík domáci" Zdroj: B.J.R. Video

“Kamzík domáci” Zdroj: B.J.R. Video

Po krátkom stúpaní po skale prichádzame na vyvýšeninu so stožiarom. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť a bude na stožiari viať červené vlajka, určite sa otočte a zvoľte niektorý z iných nádherných kopcov v okolí. Vlajka znamená, že v neďalekej strelnici prebiehajú strelecké preteky a mohlo by sa ľahko stať, že by vás zasiahli nejaké zablúdené broky.

Z vyvýšeniny je výhľad na vrchnú časť Bubna. Skaly prerastené borovicami a kríkmi tu neboli vždy samozrejmosťou. Od miestnych sme sa dozvedeli, že bol kopec ešte pred sedemdesiatimi rokmi skoro holá lúka. Dnes sa tu však stromom a najmä boroviciam darí. Široko-ďaleko je to jediný kopec, na ktorom rastú v tak hojnom počte.

Jaskyňa pod Bubnom

Z vyvýšeniny schádzame dole pod skaly, k vrchnej časti bubna. Podľa popisu, ktorý sme našli na internete, by sa tu mala nachádzať malá jaskyňa, ktorá sa nám však nepodarila v hustom poraste nájsť. Našli sme len mnoho iných dier, ktoré tu ostali po jaskyniarskom prieskume.

Neďaleko vrcholu Zdroj: B.J.R. Video

Neďaleko vrcholu Zdroj: B.J.R. Video

Aby sme sa dostali späť na skalný hrebeň, zvolili sme najrýchlejšiu cestu po naklonenej skale. V skalách sa tu darí naozaj veľkému počtu rastlín a živočíchov. Nechýbajú ani všadeprítomné skalné ruže a zo skalných dier na nás zazerajú jašterice. Typickým javom pre Bubon sú hladké skaly so zaoblenými hranami a s rôznymi tmavými dierami, z ktorých často vyrastajú kríky a malé stromy.

Dostať sa na vrchol nie je vôbec náročné a ak by ste neskúmali krásu tohto miesta, zabralo by vám to len pár minút. Z vrcholu je nádherný výhľad na hornú polovicu Plaveckého Podhradia, obklopenú z troch strán horami. V minulosti bola práve táto časť, medzi horami, základom pre dnešnú obec.

Bubon je miesto, na ktoré sa vždy radi vraciame. Nie je lepší pocit, ako si len tak sadnúť na skalu a načerpať energiu z krásy navôkol.

Galéria:

Historické foto:

Bubon bez stromov, foto z obce Zdroj: ppodhradie.sk

Bubon bez stromov, snímka z obce Zdroj: ppodhradie.sk

Plavecké podhradie z Bubnom, foto z protiľahlého kopca Zdroj: ppodhradie.sk

Plavecké podhradie s Bubnom, snímka z protiľahlého kopca Zdroj: ppodhradie.sk

Snímky: B.J.R. Video, Hell Photos, ppodhradie.sk

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Peter Sagan (Snímka: twitter)
Sagan šokoval. Budúci týždeň bude mať svadbu

  Slovenský cyklista Peter Sagan sa pripravuje na svoj ďalší významný míľnik v živote. Čaká ho totiž svadba s dlhoročnou...

Zavrieť