Na Paríž zaútočil ISIS. Teroristi zabili 128 ľúdí

0

 

Aktualizované: 

  • Počet mŕtvych je 128 
  • Útoku sa zúčastnilo najmenej 8 teroristov
  • Teroristický čin mal spáchať Islamský štát
  • Je to druhý najkrvavejší útok na Európu od druhej svetovej vojny
  • Útočníci zabíjali zbraňou AK-47 a výbušninami 
  • Pri útoku neprišiel o život žiaden slovenský občan
  • Počet zranených je podľa odhadov asi 300 ľudí
  • Francúzsko má trojdňový smútok a vyhlasuje výnimočný stav
  • Slovensko nemá podľa Fica ohrozenú bezpečnostnú situáciu

Včera večer v uliciach Paríža zomrelo 128 ľudí a ďalších 300 je zranených. Na francúzske hlavné mesto útočil Islamský štát, ktorý vo videu odkázal, že v útokoch chce pokračovať. Medzi obeťami nemajú byť žiadni občania Slovenska.

Je to druhý najkrvavejší teroristický útok v Európe od čias druhej svetovej vojny. Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil v krajine výnimočný stav, trojdňový smútok a pred médiami sa vyjadril, že povedie voči teroristom neľútostnú vojnu.

Na bezpečnostnú situáciu reagoval aj slovenský premiér Róbert Fico. Do Paríža poslal telegram, v ktorom uviedol, že správu o útoku prijal s veľkým šokom a smútkom. Na znak úcty bude dnes večer Bratislavský hrad podľa zahraničného vzoru vo farbách francúzskej vlajky.

Okrem toho sa na adresu Slovenska vyjadril, že tu sa situácia s bezpečnosťou nezhoršila. Napriek tomu sa malo zvýšiť hliadkovanie na hraniciach a dokonca monitoring aj v táboroch, do ktorých spadá aj zariadenie v Gabčíkove.

Premiér tak nepriamo spojil migrantov zo Sýrie s útokom v Paríži. Hoci nie je vôbec zrejmé, akí útočníci spáchali teroristický útok v Paríži.

Podľa francúzskych úradov sa malo útočiť na šiestich miestach v Paríži. Navyše útok bol koordinovaný a pravdepodobne sa jednalo o vycvičených útočníkov. Spolu ich mali byť osem, všetci počas včerajšej noci zahynuli. Sedem z nich sa odpálilo, jeden z nich zomrel po prestrelke s políciou. Polícia stále pátra po komplicoch.

Miesta útokov v Paríži.

Miesta útokov v Paríži.

Miesta útokov:

Le Bataclan

Najkrvavejší útok bol počas koncertu americkej skupiny Eagles of Death Metal. Počas šiestej skladby mali dovnútra vtrhnúť teroristi, ktorí nemali žiadne masky. Bez výziev mali začať strieľať do davu ľudí. Počas útoku tu zomrelo viac ako sto ľudí. Keď dovnútra vtrhla protiteroristická jednotka, asi 25-roční teroristi sa odpálili bombou. Jedného z troch zabila policajná paľba.

Francúzskemu novinárovi sa poradilo útok zachytiť na video.

UPOZORNENIE: Video nie je vhodné pre citlivých divákov

LA Belle Equipe: 

Reštaurácia bola druhým najhorším miestom útoku. Teroristi mali prísť autom, začať strieľať do ľudí na ulici a cez výlohu dovnútra.

Stade de France: 

Pri štadióne sa odpálili samovražední atentátnici, počas priateľského zápasu Francúzsko – Nemecko. Zaútočili aj na priľahlý McDonalds. Futbal nechali bezpečnostné zložky dohrať, no štadión uzavreli tak, aby nikto nemohol vyjsť von a ani sa dostať dnu.

Le Carllion a Le Petit Cambodge: 

Strieľalo sa aj pri bare a v reštaurácií, kde sa následne jeden z teroristov odpálil.

Rue Fontaine au Roi:

Teroristi tu na ulici zabili podľa posledných správ päť ľudí.

________________________________________________________________________________________________________

Piatok 13. novembra bude pre Paríž jedným z najhorších v jeho histórii. Teroristi vo večerných hodinách zaútočili na koncertnú sálu, reštauráciu a futbalový štadión, na ktorom sa nachádzal aj francúzsky prezident.

Po evakuácii vyhlásil, že je útokom šokovaný. Francúzov vyzval, aby zostali jednotní a pokojní.

Svedok na koncerte Do Paríža bola povolaná armáda a špeciálne policajné jednotky. Najkrvavejší útok sa odohral v koncertnej sále divadla Bataclan, kde sa našlo viac ako 100 mŕtvych tiel.   „Teroristi nič nepovedali, nemali zakrytú tvár, len prišli do vnútra koncertnej sály a začali strieľať.“Povedal svedok pre CNN. Mali to byť dvaja muži, ktorí neustále strieľali. „Pri východe z divadla som videl 20 až 25 tiel, ktoré ležali na zemi. Vo vnútri mám stále priateľov, ktorí sa tam stále skrývajú a píšu mi. Bolo to hrozné. Len streľba mala trvať 10 až 15 minút.“ Teroristi mali podľa svedka asi 20 až 25 rokov a počas útoku nemali povedať vôbec nič.   

Výbuch na štadióne

Drámu až okolo jednej ukončila polícia, ktorá vtrhla dovnútra a útočníkov zneškodnila. Smutná však ostala bilancia. Teroristi okrem toho, že do ľudí strieľali z automatických zbraní, mali do rukojemníkov hádzať výbušniny.

Na štadión zaútočili počas prebiehajúceho zápasu Francúzsko vs Nemecko. Východ samovražedného útočníka je počuť aj v televíznom prenose.

Explóziu samovržebného atentátnika je počuť aj na videu

Ďalší útok s niekoľkými obeťami sa odohral v reštaurácii v centre Paríža. „Ľudia v panike utekali a kričali,“ uviedol svedok pre francúzsky Libération.

Vláda na základe týchto udalostí vyhlásila výnimočný stav a v niektorých oblastiach zákaz vychádzania. Čo sa nestalo od čias druhej svetovej vojny.

Útok na civilistov v hlavnom meste Francúzska odsúdil ako nehorázny čin aj americký prezident Barack Obama či britský premiér Cameron.

President Barack Obama: “This is an attack on all of humanity.”

Posted by TIME on Friday, 13 November 2015

Facebook Safety Check

Facebook spustil špeciálnu aplikáciu

V Paríži polícia uzatvorila dopravu či chvíľami nepremávalo ani metro. Okrem toho Facebook sprístupnil aj špeciálnu aplikáciu, ktorá dokáže dať vašim priateľom najavo, že ste v poriadku. Je to takzvaný Safe Check, ktorý sa používa pri neočakávaných udalostiach.

Po útokoch začali taxikári prevážať ľudí domov bez zapnutých taxametrov, aby sa čo najskôr dostali domov. Polícia v Paríži odporúča obyvateľom, aby ostali doma. Niektorí útočníci sa totiž ešte pohybujú na slobode.

Eiffelova veža v Paríži na počesť zhasla. 

Správu budeme aktualizovať.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Snímka obrazovky 2015-11-13 o 11.28.05
Christiano Ronaldo sa ukázal. Peniaze preňho nie sú naozaj problém

  Každý vie, že jeden z najznámejších futbalistov sveta, Christiano Ronaldo, je veľmi bohatý človek. Tentokrát si kúpil slobodu, ktorú...

Zavrieť