Milióny áut majú problém. Otvorí a naštartuje ich hračka za 30 eur

0

 

Jednoduché zariadenie trikom oklame auto a dokonca ho dokáže aj naštartovať. 

Malé nenápadné zariadenie spôsobí automobilkám veľké ťažkosti. Súčiastka, ktorú môžete poskladať za 32 dolárov, teda o niečo menej ako 30 eur, dokáže otvárať a štartovať autá. A to takmer akékoľvek.

Zariadenie, ktoré predstavil na konferencii Defcon hacker Samy Kamkar, vyrazilo mnohým dych. Malú krabičku s názvom RollJam, ktorá je asi o polovicu menšia než mobilný telefón, stačí umiestniť pri aute a počkať na majiteľa s kľúčom. Celý systém sa spolieha na rutinu, ktorú denne prežíva každý vodič. Avšak s malým rozdielom.

Ak majiteľ príde k autu a pokúsi sa ho otvoriť, nič sa nestane. RollJam totiž signál bez stopy zachytí a zamedzí tomu, aby sa správa dostala do auta. Útočník tak už pri prvom pokuse otvoriť auto má v pamäti uložený presný kód na otvorenie dverí.

Auto (snímka:popsci.com)

Takto otvára auto

No keďže vozidlo ostalo prakticky stále zatvorené a bez odozvy, systém sa spolieha na to, že majiteľ sa auto pokúsi otvoriť ešte raz. RollJam opäť signál z kľúča okamžite zachytí a nedovolí, aby sa dostal do auta.

Avšak zároveň, aby RollJam nevzbudil pozornosť, prvý uložený kód vyšle automaticky do auta, aby sa otvorilo.

Majiteľ tak môže spokojne odísť preč, no útočníkovi ostal v pamäti RollJamu druhý prístupový kód, ktorý auto kedykoľvek otvorí.

Krabička je navyše inteligentná a môže pracovať v rôznych módoch. Teda zapamätať si môže viac kódov, prípadne ak je vozidlo vybavené aj bezkľúčovým štartovaním, dokáže v niektorých prípadoch zneužiť aj to.

Pri tomto druhu útoku na vozidlo nepomáhajú ani pokročilé asymetrické kľúče (každý kód k otvoreniu auta je iný). RollJam totiž má vždy jeden „nepoužitý“ uložený v pamäti.

Test otvorenia bol úspešne realizovaný na značkách Nissan, Cadillac, Ford, Toyota, Lotus, Volkswagen a Chrysler. S touto krabičkou za 30 eur si teda dokážete na ulici otvoriť teoreticky akékoľvek auto.

Text, ktorý uviedol Wired, uvádza, že jedinou ochranou sú vybavené úplne nové vozidlá Cadillac, ktoré obsahujú iný spôsob kódovania. Ten totiž narozdiel od ostatných testovaných platí len pár sekúnd. Teda ak si ho RollJam zapamätá, za pár sekúnd je už neplatný a auto ním neotvorí.

Tesla (snímka: Tesla Motors)

Tesla (snímka: Tesla Motors)

Hacker zverejní postup výroby

Toto je však ochrana, ktorá sa nedá dosiahnuť bez fyzickej výmene kľúčov a celého systému v aute, ktoré pracuje na odlišnom princípe.

Zdá sa, že toto môže byť extrémne nebezpečný prípad v ochrane áut. Hacker si totiž zatiaľ nechal tajomstvo stavby RollJamu pre seba, no plán na jeho výrobu plánuje zverejniť.

Chce tak donútiť automobilky, aby zvýšili bezpečnosť pri ochrane áut.

Automobily plné elektroniky ukázali len v posledných dňoch množstvo slabín. Hackerom sa podarilo na diaľku ovládať Jeep aj s vodičom vo vnútri, Range Rover trpí v USA chybou, kde sa mu môžu samovoľne za jazdy otvárať dvere či problém má aj Tesla, ktorú je možné na diaľku vypnúť. No s tým rozdielom, že útočník musí fyzicky auto infikovať.

Tu sa však ukazuje, že americká automobilka Tesla berie bezpečnosť mimoriadne vážne. Do pár dní sprístupnila všetkým Teslám cez internet novú aktulizáciu, ktorá problém rieši. Navyše sama vyhlasuje súťaže, kde sa majú hackeri nabúrať do ich auta, aby mohla zvyšovať bezpečnosť.

Zdroj: Wired.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Po dlhých štyroch rokoch sa vrátili. Na ostrov, kde vraždil známy Breivik

  Strach, spomienky, čudné pocity a mnoho ďalšieho práve zažívajú mládežníci, ktorí sa po rokoch vrátili na ostrov Utøya, kde známy extrémista...

Zavrieť