Malý, ale majestátny. Zabudnutý Hrušovský hrad vyzeral ako z rozprávky

1

 

Dalo by sa povedať, že Slovensko je krajina hradov. Veľa z nich už zaniklo v čase a o ich pôvodnom tvare sa dá dnes už len diskutovať. Našťastie existujú občianske združenia, ktoré usilujú o ich záchranu.

Jedným z hradov, ktoré sa mohli stratiť v histórii, je aj Hrušov. Nachádza sa na kremencovom výbežku Tribečského pohoria, na Skalke (486 m.n.m.), neďaleko Topolčianok a v hodnoverných písomných prameňoch sa objavuje od roku 1316. Dal ho postaviť Matúš Čák Trenčiansky, aby zabezpečil cestu spájajúcu Požitavie s Ponitrím.

z pod skaly Zdroj: B.J.R. Video

Spod skaly Zdroj: B.J.R. Video

Od roku 1321 až do začiatku 18. storočia sa na hrade vystriedali posádky mnohých panovníkov a až 18 šľachtických rodov. Dvakrát vo svojich dejinách patril Hrušov uhorskému palatínovi, raz ostrihomskému arcibiskupovi, chorvátsko-slavónskemu bánovi, bratislavskému županovi a napokon aj vodcovi posledného stavovského povstania proti Habsburgovcom.

vnútro hradu Zdroj: B.J.R. Video

Vnútro hradu Zdroj: B.J.R. Video

 Vojenská pevnosť 

Od začiatku slúžil ako vojenská pevnosť a za svoju históriu bol niekoľkokrát dobitý a vypálený . V polovici 16. storočia bolo v inventári hradu zapísaných 30 diel a až 6 ton pušného prachu. Zánik hradu odštartovalo rabovanie cisárskych vojsk v roku 1708. Niekoľko rokov po tom úplne spustol.

Hrad 17.storočie Zdroj: leustach.sk

Hrad 17.storočie Zdroj: leustach.sk

V dnešnej dobe na hrade prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce, o ktoré sa stará združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva Nitrianskeho kraja – Leustach. Aj v čase našej návštevy pilne pracovali na obnove jednej zo strážnych veží.

Hrušov zo Skalky Zdroj: B.J.R. Video

Hrušov zo Skalky Zdroj: B.J.R. Video

 Pekný výhľad 

Z najvyšších múrov je pekný výhľad na okolité kopce, dediny, ale aj do dolín, kde sa v minulosti ťažilo zlato. Neďaleko hradu sa nachádza aj Národná prírodná rezervácia Včelár. Chránená skalná lesostep poskytuje útočisko rôznym druhom sucho a teplomilnej fauny a flóry.

Výhľad z hradu Zdroj: B.J.R. Video

Výhľad z hradu Zdroj: B.J.R. Video

Ak sa rozhodnete pre návštevu Hrušova, odporúčame zvoliť červený turistický chodník, na ktorý narazíte po ceste z Topolčianok do Skýcova. Je to najkratšia cesta k hradu a vám ostane viacej času na obdivovanie jeho krás.

Galéria:

Zdroj: B.J.R. Video

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Hipsterský sen. Toto je elektrobicykel z minulosti

  Každý z nás sa už niekedy túžil vrátiť v dobe a mať niečo naozaj retro, za čím by sa...

Zavrieť