Kradnú vám Wi-Fi? Odstrihnite suseda, ktorý surfuje na váš účet

0

 

Situácia, v ktorej sa možno práve nachádzate. Webové stránky sa vám začali načítavať dlhšie, internet ide celkovo pomalšie a na prezretie videí sa vám už trpezlivosť minula. Pozrite sa ako sa z takejto situácie dostať

V prípade, že sa váš doposiaľ rýchly internet spomalil a vy netušíte, čo môže byť dôvodom, kameňom úrazu môže byť práve váš šikovný sused, ktorý využíva aj vašu linku.

Samozrejme, dôvodov, ktoré spôsobili váš problém, môže byť i viac. Napríklad nejde o spomalený internet, ale len počítač, v ktorom máte nejaký vírus. Tiež sa môže stať, že linku zaťažuje niekto z vašej domácnosti, alebo je to len váš osobný pocit, že internet ide pomalšie.

Pozor na susedov

V každom prípade, pokiaľ bývate v bezprostrednej blízkosti nejakého študentského domova alebo sa vo vašej blízkosti nachádzajú nejakí technicky zdatní ľudia (hacknúť sieť dokáže aj dieťa), môže cez váš router (škatuľka, ktorá vám doma vyrába Wi-Fi) pretiecť oveľa viac obsahu, než si predstavujete.

Existuje mnoho možností nato, aby ste si overili, či sa cez vašu linku nesťahujú GB „legálneho“ obsahu, a nie ste náhodou súkromným poskytovateľom internetu pre ďalších 15 ľudí vo vašom okolí.

1. Môžete sa pripojiť zo svojho routera a overiť si, aký počet zariadení je na ňom pripojených. Toto je veľmi zdĺhavá a zložitá činnosť, ktorej (takmer) nikto nerozumie.

2. Skúste úplne vypnúť váš internet a následne len sledujte reakciu okolia. Pokiaľ vám o chvíľu zazvoní sused s tým, či je u vás všetko v poriadku, rovnako viete, na čom ste.

3. Dobre a teraz trochu reálnejšie riešenie. Stiahnite si tento jednoduchý program (Wireless Network Watcher), ktorý vám po preskenovaní siete ihneď zobrazí, koľko zariadení sa pripája na vašu Wi-Fi sieť. Program funguje len na počítačoch s operačným systémom Windows. Stačí vám len program inštalovať a po otvorení stlačiť „Scan Now“. Následne vám tento doplnok v tabuľke ukáže konkrétne názvy počítačov, tabletov či telefónov pripojených na router.

Pokiaľ ani netušíte, či zariadenia, ktoré vám program ukázal, sú tie vaše, stačí si spočítať, koľko máte doma produktov pripojených na sieť. Nezabudnite na mobilné telefóny, tablety či tlačiareň. V prípade, že vám počet sedí, je dobré si v tabuľke označiť, že tieto produkty poznáte. Pri opätovnom spustení a skenovaní ich už nemusíte kontrolovať.

Ak sa stane, že vám počet pripojených zariadení nesedí s tým, že ste nič neprehliadli, ihneď si svoju sieť zabezpečte iným heslom. Pokiaľ ste doteraz žiadne nemali, je efektívne nad ním určite porozmýšlať. Tiež si svoju sieť šifrujte, najlepšie pod WPA2. Ak neviete, ako to nastaviť, poraďte sa so svojim poskytovateľom internetového pripojenia. Každý postup je odlišný, záleží od druhu vášho routera.

Wi-Fi

Napadnutie je trestné

Pokiaľ ste ale mali svoju sieť zabezpečenú heslom a niekto ho prelomil a „priživuje sa na nej“, môžete porozmýšľať aj nad trestným oznámením alebo priestupkom. V Slovenskej republike je podľa zákona č. 300/2005 (paragraf 247) takéto konanie mimo hraníc zákona.

Na overenie počtu a druhu zariadení na vašej Wi-Fi sieti je možné si dokonca stiahnuť aplikácie do mobilného telefónu. Ide o Who is on my Wi-Fi pre Android alebo iOS (iPhone či iPad). Tieto aplikácie vám okamžite zobrazia, koľko zariadení je na vašej sieti spolu s ich označením

To všetko na základe ich IP adresy. Pri výsledkoch však vždy ignorujte prvú položku so symbolom Wi-Fi, to je váš router. Ostatné zariadenia si buď overte, alebo jednoduchšie spočítajte. Pokiaľ počet nesedí, ihneď si zmeňte svoje heslo na Wi-Fi sieť a postupujte podľa toho, ako je uvedené vyššie.

Ak máte počítač od spoločnosti Apple spolu s routerom rovnakej značky, žiadna inštalácia nie je potrebná. Stačí vám otvoriť aplikáciu AirPort a vidíte všetky údaje o tom, kto je na vašej Wi-Fi sieti pripojený.

Asus Router

Základné pravidlá

Úplná ochrana voči zneužitiu vašej siete neexistuje, je možné len eliminovať napadnutia. Pri Wi-Fi sieti fungujú vždy tri základné pravidlá, ktoré, v prípade ich dodržania, v značnej miere napomôžu tomu, že vám už nikto internet kradnúť nebude.

1. Vždy si chráňte svoju sieť tým, že ju šifrujete. Pokiaľ nemáte na svojej Wi-Fi sieti ani len heslo, ktokoľvek môže sledovať všetko, čo na internete robíte. Nie je problémom týmto spôsobom sledovať heslá, obsah, ktorý pozeráte, alebo kradnúť osobné údaje.

2. Nikdy si pre svoju sieť nevytvárajte jednoduché heslá. A určite by sa nemali zhodovať s vašim SSID (menom Wi-Fi siete).

3. Vždy si zmeňte základné prístupové heslo do routera. Ak vám už niekto napadne sieť a heslo vo vašom routeri je v základnom stave (na internete je celý zoznam hesiel), jediný, komu nepôjde internet, môžete byť práve vy. Ú
točník jednoducho zmení nastavenia, zahesluje sieť a vy sa nedostanete ani na svoju domácu linku. Jediné, čo vám ostane, je vyresetovať router a všetko nastavovať odznova, alebo volať do spoločnosti, ktor
á vám internet poskytla.

 

Snímky: smeaktual.sk, digity.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Fast nad Furious 7
Štartuje najočakávanejší film roka. Rýchlo a zbesilo 7

  Premiéra Rýchlo a zbesilo 7. Známa séria akčných filmov sa dnes rozrastie o siedme pokračovanie. Rýchle autá, pekné ženy, zápletka,...

Zavrieť