Klinika omylom zverejnila zoznam mien. Nakazených vírusom HIV

0

 

Prominentná andrologická (sexuologická) klinika spravila skutočný prešľap. Miesto noviniek sa von dostali mailové adresy všetkých klientov kliniky.

Jednoduchá chyba, ktorá môže znamenať pokojne aj zánik kliniky. Na prvý pohľad nápomocný newsletter sa premenil na zlého pána, keď sa klinike podarilo omylom odoslať hromadný skupinový mail, v ktorom je umožnené vidieť všetky emailové adresy každého, kto tento email obdržal

Stačí chvíľka nepozornosti, kedy odosielateľ napíše mailové adresy do iného okienka, ako pôvodne chcel, a tým pádom odošle skupinový mail, kde každý vidí každého.

Ako používať skryté kópie

Nezverejňujte zoznam príjemcov. Používanie skrytej kópie môže slúžiť pri ochrane súkromia iných osôb tým, že neodhaľuje ich totožnosť. Ak napríklad posielate pracovný inzerát viacerým ľuďom, môžete použiť skrytú kópiu a zachovať tak súkromie potenciálnych záujemcov o prácu.

Londýnska klinika 56 Dean Street v utorok rozposlala novinky mailom až 780 klientom, ktorí trpia vírusom HIV. Táto klinika patrí pod nadáciu Chelsea and Westminster NHS Foundation Trust, ktorá pre server Mashable.com tento incident potvrdila v oficiálnom stanovisku.

„Môžeme potvrdiť, že kvôli administratívnej chybe bol odoslaný newsletter o službách v 56 Dean Street skupine ľudí namiesto individuálnym prijímateľom. Bezodkladne sme kontaktovali všetkých príjemcov, aby sme ich informovali o chybe a ospravedlnili sa“.

Celá kauza sa rozoberala aj na servere Beyond positive, kde sa združujú ľudia, trpiaci touto chorobou. Podľa komentárov sa klinika snažila o takzvaný recall mailu (úkon, ktorý dokáže vymazať mail zo schránky prijímateľa skôr ako ho prečíta), no miesto toho mail odoslali ešte raz. Ako vyzerali správy, si môžete pozrieť v tejto galérii.

Tretí mail obsahoval ospravedlnenie, ktoré však pravdepodobne nebude stačiť. Klinika, aj keď nechcene, porušila zákon o ochrane osobných údajov, čo môže vyvolať hromadnú žalobu a nárokovania si odškodnenia.

„Sú tam mená, ktoré som zo zoznamu spoznal a zatiaľ čo ja budem diskrétny, nemôžem si byť istý, že aj druhé osoby urobia to isté“, tvrdí jeden z prijímateľov emailu.

Akú dohru bude táto kauza mať a koľko známych ľudí mohlo byť takýmto spôsobom odhalených, uvidíme až neskôr.

Zdroj: chelwest.nhs.uk, beyondpositive.org, mashable.com

Snímky: beyondpositive.org, medscape.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Peter Sagan pád Vuelta (snímka: ciclismoafondo.es)
Sagan chce za zrážku odškodnenie. Píše sa v otvorenom liste

  Po odstúpení Petra Sagana z cyklistických pretekov La Vuelta kvôli nepríjemnému pádu v 8. etape sa rozhodol tím Tinkoff-Saxo poslať...

Zavrieť