Jedna z najdrahších pochutín na svete. Pri tom rastie na obyčajných poliach

0

 

Kvitne práve na jeseň. Nádherné bledofialové kvety a červené blizny. Práve blizny sú to najdôležitejšie. Hovoríme o vzácnom šafrane.

Korenie, liečivo a zároveň afrodiziakum. Existuje len pár miest na svete a asi len jeden až dva týždne, kedy je vhodné šafran zbierať. Svoje využitie nachádza najviac v kuchyni, v liečiteľstve, ale aj ako podpora sexuálnej apetancie, teda chuti na sex. Šafran je zázračná a pri tom extrémne drahá záležitosť.

Cena sa šplhá veľmi vysoko

Ak si chcete užívať výhody, ktoré vám ponúka šafran, budete si musieť priplatiť. Prečo je nejaké korenie také drahé? Na začiatok. Ak nerastie niekde sám, cibuľky ručne sadia. Manuálne sa musí aj zbierať. Neexistuje žiadny stroj, ktorý by to za ľudí spravil. Utrhnúť kvet nie je všetko.

Proces pokračuje ďalej, a to ručným vybraním blizien, z ktorých sa vyrába samotné korenie. Práca je to naozaj ťažká, a to sa ešte stále nekončí.

Ručne treba vytiahnuť každú bliznu Zdroj: thehindu.com

Ručne treba vytiahnuť každú bliznu Zdroj: thehindu.com

Každý kvet obsahuje tri malé červené blizny. Nazbierané blizny sa musia ďalej starostlivo vysušiť. Stále si myslíte, že to nemôže byť drahé? Na jeden gram korenia ich potrebujete vyzbierať asi 150 a viac. Rýchlym prieskumom ponúk zistíte, že šafran zo Španielska nájdete na internete asi za 6,5 eur a ten z Iránu, ktorý mimochodom zásobuje 95% trhu, stojí 9,2 eur za gram.

Výsledný produkt Zdroj: yourweightlossaid.com

Výsledný produkt Zdroj: yourweightlossaid.com

Ľahká matematika naznačuje, že toto korenie sa dá považovať za najdrahšie korenie či jedlo na svete. Ak sa preráta jeho cena na kilogram, tak si budete musieť nájsť v peňaženke pár tisíc zbytočných eur. Ľudia, ktorí poznajú jeho silu, tvrdia, že investícia sa naozaj oplatí.

Tak čo? Kúpite si auto, motorku, dostaviate dom alebo si kúpite šafran a budete si užívať všetky jeho výhody?

Snímky: earlytimesnews.com, thehindu.com, yourweightlossaid.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail

Veronika Polanská

Na SmeAktual.sk sa venuje módnym trendom či dobrému jedlu. Veľmi rada cestuje a spoznáva nové zákutia sveta. Zameriava sa na témy v oblasti zlepšovania kvality života. Zdravá výživa, šikovné recepty či vecné rady sú pre Veroniku záľubou.
Staršie príspevky:
Snímka obrazovky 2015-11-02 o 23.17.23
Rekordná drahá busta prepadákom. Z Kráľovnej Alžbety II sa stal Tom Hanks

  Tak toto sa umelcovi naozaj nepodarilo. Rekord, ktorý sa závratne obrátil proti autorovi. Spojené kráľovstvo môže byť právom „poctené“. ...

Zavrieť