Preplnené pláže, na nich otravní obchodníci a vo výhľade nekonečné hotelové rezorty. Aj tak môže vyzerať letná dovolenka. Existuje však miesto, kde nič z toho nenájdete. Volá sa Butterfly Valley.

Butterfly Valley sa nachádza na juhozápade Turecka a jediný spôsob, ako sa tam dá dostať je po vode alebo pre odvážnejších padákom. Tento nevšedný kaňon na jednej strane ústi do mora a zo zvyšných strán je obklopený strmými skalnými stenami. Z 350 metrov vysokej zadnej steny padá kaskádový vodopád, ktorý sa dole mení na nepatrný potok a zalieva levanduľu a ovocné stromy, ktoré v ňom rastú.

Turecká vláda menovala kaňon v roku 1987 za prírodnú rezerváciu z dôvodu ochrany viac ako sto druhov motýľov a flóry. Práve to ho uchránilo pred osudom, 5 kilometrov vzdialenej modrej lagúny. Do roku 1980 to bol nedotknutý raj, v ktorom však začali kempovať turisti. Dnes tam stojí obrovský plážový rezort Oludeniz, do ktorého ročne zavíta množstvo dovolenkárov.

Butterfly Valley bolo v roku 1981 predané Anatolia Tourism Development Cooperative, ktorá ho v roku 1984 otvorila pre turistov. Keď však vláda, o tri roky neskôr, vyhlásila miesto za rezerváciu, zakázala výstavbu budov. Dnes sa dá v kaňone prenocovať len v stanoch, schátraných bungalovoch alebo pod holým nebom.

Zátoka v Butterfly Valley Zdroj: bbc.com

Zátoka v Butterfly Valley Zdroj: bbc.com

Komerčná výsadba stromov sa zmenila na prirodzenú, ale napriek tomu tu nájdete zaujímavé zoskupenie plodov. Či už olivy, granátové jablká, citróny, pomaranče, hrozno, vlašské orechy, broskyne, marhule, palmy, oleandre a vavrín, všetkému sa tu darí.

Bez elektriny 

Kaňon patrí tým, ktorí túžia stráviť noc pod hniezdami. Na oblohe nenájdete žiadne svetelné znečistenie, keďže tam nie je elektrina. Z toho istého dôvodu by ste nikomu na pláži nevideli v ruke mobil alebo notebook. Každý, kto sem príde stráviť dovolenku, si zároveň príde oddýchnuť od civilizácie.

Jediné miesto, napojené na elektrinu, je jedáleň, v ktorej sa dvakrát denne podávajú čerstvé a bohaté jedlá. Raňajky v stredomorskom štýle, zložené z bielych syrov, olív, uhoriek a paradajok, a večere v štýle vegetariánskych tureckých hodov. Na jednej strane pláže nájdete bar vysekaný do skaly, kde si môžete vychutnať pivo, a na opačnej strane pláže stojí malá rybia reštaurácia, kde vám spravia na grile tie najčerstvejšie ryby.

Západ slnka Zdroj: bbc.com

Západ slnka Zdroj: bbc.com

Pre odvážnych sa na skalách nachádzajú takmer kolmé laná, po ktorých môžu vyšplhať na vodopád alebo k dedinke Faralya, odkiaľ je na kaňon úžasný výhľad. Západy a východy slnka patria joge, noci zase živým vystúpeniam. Pláže sú väčšinu roka takmer prázdne, iba cez sezónu sa to mení. Občas sem zavítajú výletné lode, ale tie po pár hodinách zase odplávajú a znovu nastane pokoj.

Butterfly Valley je ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú únik pred rýchlym životom mesta. Po celý rok sa tu striedajú zaujímaví ľudia z rôznych pomerov. Budete aj vy jedným z nich?

Galéria:

Zdroj: bbc.com

Snímky: bbc.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Tesla Model S nabíjanie (snímka:Tesla video)
Tesla ukázala Skynet. Takto roboticky nabije vaše auto

  Kábel skončí vo vašom aute bez toho, aby ste sa ho dotkli. Tesla má „robotického hada“. Už pred časom...

Zavrieť