Google má problém. Kvôli bleskom prišiel definitívne o časť používateľských dát

0

 

Príroda zasiahla tam, kde žije internet. Silné búrky zapríčinili vymazanie dát v belgickom data centre firmy Google. Blesky zasiahli to isté miesto až štyrikrát po sebe. 

Silné horúčavy a následné búrky zapríčiňujú mnoho vecí. Tentokrát príroda zaútočila na firmu Google a jej dátové centrum. Mnoho užívateľov dátových úložísk tak stratilo svoje dáta natrvalo. Podľa vyjadrenia spoločnosti blesky poškodili mnoho diskov, no veľa z nich sa podarilo sprístupniť a obnoviť.

Chladiace veže v centre St.Ghislain Zdroj: google.com

Chladiace veže v centre St.Ghislain Zdroj: google.com

Dátové centrum totiž zasiahla séria bleskov. Je veľmi nepravdepodobné, aby blesk udrel dvakrát po sebe na to isté miesto. Avšak, ak blesk udrie napríklad do vedenia kilometer ďaleko, výboj sa môže pokojne vrátiť späť do tej istej budovy a spôsobiť tak ďalšie, už rozsiahlejšie škody.

Presne to sa stalo aj v tomto prípade. Dátové centrum St.Ghislain zasiahla séria štyroch bleskov, ktoré udreli do elektrickej siete, na ktorú je napojené. To spôsobilo krátky výpadok a stratu energie, ktorú potrebujú systémy na ukladanie dát.

Systém chladenia vnútri centra Zdroj: google.com/datecenters

Systém chladenia vnútri centra Zdroj: google.com/datecenters

Zasiahnutá bola najmä Služba GCE (Google Compute Engine), ktorá umožňuje klientom spúšťať virtuálne počítače pomocou cloudu. Zatiaľ nieje známe, ktorí klienti sú poškodení a aký typ dát bol nenávratne stratený.

Spoločne vykázalo aspoň jednu chybu až 5% štandardných HDD diskov. Nedalo sa z nich čítať či do nich zapisovať. Drvivú väčšinu chýb sa však podarilo odstrániť a disky obnoviť z ich obrazov. Google však vo svojom online vyhlásení uviedol, že trvalé poškodenie nastalo len u 0.000001% všetkých dát tohto centra.

Dátové centrum v Belgicku Zdroj: google.com

Dátové centrum v Belgicku Zdroj: google.com

Zaujíma vás, ako vyzerá z vnútra takéto dátové centrum, do ktorého spoločnosť investovala asi 600 miliónov eur? Google vám umožnil vidieť ho pomocou služby Street View. Ako na to, sa dozviete vo videu.


Zdroj: google.com, status.cloud.google.com, pichost.me

Snímky: google.com

 

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
marrákeš (Snímka: enjoy-marocco.com)
Toto je top päť dovolenkových destinácií. Jedno je vzdialené len pár kilometrov

  Aj tento rok si cestovatelia spoločne na portáli tripadvisor.com zvolili najobľúbenejšie destinácie na svete. Pokiaľ stále hľadáte vhodné miesto...

Zavrieť