Farebná jar, akú v meste nezažijete

0

 

Zabudnite na mesto. Konečne prišla jar a celé Slovensko sa pomaly prebúdza k životu. V dolinách začína zelenieť tráva, stromy kvitnú, ale ako to vyzerá na slovenských kopcoch?

Každý, kto už išiel po ceste z Ružomberka do Martina, si iste všimol dominantný skalnatý vrch, ktorý sa týči nad obcou Stankovany, pri sútoku Váhu a Oravy. Patrí k pohoriu Veľká Fatra, jeho meno je Šíp (1169,5 m.n.m.) a na jeho vrchole sa nachádza rovnomenná národná prírodná rezervácia.

Pohľad na Šíp zo Stankovian B.J.R. Video

Pohľad na Šíp zo Stankovian B.J.R. Video

 

Ohrozené druhy

Hlavným dôvodom ochrany je výskyt vzácnych rastlinných a živočíšnych spoločenstiev viazaných na vápencové a dolomitické skaly. Pestré spoločenstvá lesov, skál, sutín, spolu so širokou paletou pestrofarebných kvetov sa rozprestierajú po celom hrebeni. Rastie tu zákonom chránený Poniklec slovenský, ktorý je považovaný za symbol jari, ale aj u nás ohrozené druhy, ako napríklad Črievičník papučkový.

Rastlina z rezervácie Zdroj: B.J.R. Video

Rastlina z rezervácie Zdroj: B.J.R. Video

 

Dokonalý výhľad

Cestou po žltej turistickej značke sa zo stromov vynárajú nádherné panorámy. Z kopca je za dobrého počasia dokonalý výhľad na okolité obce, na rieku Váh, Veľkú Fatru, ale aj na malofatranské masívy Stoh a Veľký Rozsutec.

Výhľad Zdroj: B.J.R. Video

 

Z hlavného vrcholu značka pokračuje ďalej na Zadný Šíp (1143 m.n.m.), na ktorom stojí vysoký drevený kríž. Podľa povesti tu stával už za čias Cyrila a Metoda. Aktuálny je z roku 2005, kedy starý strhla veterná smršť.

Po žltej značke Zdroj: B.J.R. Video

Po žltej značke Zdroj: B.J.R. Video

 

Chodník z vrcholu ďalej pokračuje do osady Podšíp. Historické drevenice, stojace na lúkach, pod strmými skalami vo výške 750 m.n.m. vytvárajú rozprávkovú atmosféru. Žiadny vodovod, žiadna elektrina, iba človek žijúci v symbióze s prírodou.

Drevenice z Podšípu Zdroj: B.J.R. Video

Drevenice z Podšípu Zdroj: B.J.R. Video

 

Uzavretý most

Žltá značka pokračuje k chatovej osade Dierová, lenže most cez Oravu je rozobraný a uzavretý. Na druhú stranu vedie neoznačený chodník, po ktorom sa dá z Podšípu dostať priamo do Stankovian.

Každý, kto by chcel Šíp navštíviť, musí počítať so strmým výstupom. Krása na vrchole ale stojí za každú jednu kvapku potu.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
Skoro ako dobytok. V lietadlách budeme mať menej miesta

  Aerolinky sú hladné a chýba im viac profitu. Najznámejší výrobca Airbus zmenil svoj dlhoročný systém sedenia, aby im pomohol....

Zavrieť