Veľká Fatra skrýva na svojom malom území naozaj nespočetné množstvo prírodných zaujímavostí. Jednou z nich sú, aj podľa mnohých názorov najkrajšie, Fatranské vrcholy, Tlstá a Ostrá.

Týčia sa vysoko nad obcou Blatnica, ktorá leží len pár kilometrov od Martina. Vyššia Tlstá má výšku 1373 metrov a o niečo nižšia Ostrá 1274 metrov. Svojou výškou sa síce nemôžu rovnať s tatranskými velikánmi, ale svojou krásou za nimi nezaostávajú.

Náš výlet začína na parkovisku v Gaderskej doline, ktoré sa nachádza len kúsok za obcou Blatnica. Je to východiskový bod pre väčšinu zaujímavostí v okolí. Či už chcete navštíviť Blatnický hrad, Tlstú a Ostrú, alebo sa len prejsť po Gaderskej doline a pozrieť sa na Čertovú bránu, všetko začína tu.

Hneď kúsok za parkoviskom, smerom do doliny míňame smerovník s odbočkou doprava na Muráň. Touto cestou sa chceme vrátiť, tak pokračujeme ďalej. Ďalšia odbočka, okolo ktorej prechádzame, je na Blatnický hrad. Neďaleko za ňou je náš cieľ, odbočka na Tlstú cez Vápennú dolinu.

Cesta v doline začína jemným stúpaním, no ako náhle sa odkloní z doliny, smerom k Mažarnej jaskyni, začína strmo stúpať. Vedie okolo viacerých skalných terás, v ktorých sú rôzne pukliny a diery, z nich najväčšia je práve Mažarná jaskyňa.

V Mažarnej jaskyňi Zdroj: B.J.R. Video

V Mažarnej jaskyni Zdroj: B.J.R. Video

Verejnosti voľne prístupná jaskyňa leží v nadmorskej výške 830 metrov a je dlhá viac ako 130 metrov. Zo 45 metrov dlhej vstupnej siene pokračuje jaskyňa dvomi smermi. Na juh Granátovou chodbou, ktorá dostala meno podľa nálezov ručných granátov z obdobia Slovenského národného povstania.

Druhá, Stĺpová chodba pokračuje na severovýchod a dostala názov podľa kvapľových stĺpov a stalagmitov, ktoré sa tu nachádzajú. Za chodbou jaskyňa pokračuje Jazierkovou sieňou. Našli sa tu kosti z jaskynného medveďa, ale aj rôzne nálezy z doby bronzovej. Cez zimu tu kvapkajúca voda zamŕza a vytvára tak unikátnu výzdobu.

Silný vietor

Od jaskyne cesta pokračuje krátkym úsekom, zaisteným reťazami. Po ňom už začína pohodové stúpanie serpentínami, na ktorých sa občas otvorí nejaká vyhliadka na okolie. Neskôr vyhliadky zmiznú a začína len dlhšie stúpanie cez stromy. Tie sú čoraz nižšie a menej husté až nás nakoniec vyvedú na trávnatý svah Tlstej.

Keď sme vyšli na svah, oprel sa do nás silný studený vietor. Chceli sme sa pozrieť na okraj skaly, ale kráčať proti nemu bolo namáhavé. S každým krokom na vrchol s nami vietor lomcoval, ale ani to nám nepokazilo pekné výhľady na protiľahlú Ostrú či na skalné steny Tlstej.

Na Tlstej Zdroj: B.J.R. Video

Na Tlstej Zdroj: B.J.R. Video

Na holom vrchole sme sa príliš nezdržovali a radšej sme pokračovali ďalej s cieľom nájsť nejaké závetrie. Smerovník nás naviedol na zelenú značku, ktorá by nás mala zaviesť na Ostrú. Po chvíli chôdze sme medzi stromami a kráčame po zaujímavom, miestami skalnatom hrebeni, cez vrcholy Ľubená (1414 m.n.m.) a Bágľov kopec (1280 m.n.m.) až na Zadnú Ostrú.

Z Tlstej sem nám to trvalo niečo málo cez hodinu. Medzitým sa vietor stihol dostatočne utíšiť a na holom hrebeni Ostrej ho vôbec nie je cítiť. Smerovník ukazoval 10 minút na sedlo Ostrej, no nám trvala cesta asi pol hodinu. Stačilo vyliezť na prvú vyššiu skalu a výhľad, ktorý sa naskytol, doslova vyrazil dych.

Neuveriteľná krása

Ostrá je naozaj majestátny vrchol. Z jednej strany skalného hrebeňa sú strmé trávnaté lúky a z druhej strany husté stromy. Spolu vytvárajú jedinečnú symfóniu, ktorá je dokonalá v každom ohľade. Všetka tá krása vás núti neustále zastavovať a užívať si to.

Ostrá Zdroj: B.J.R. Video

Ostrá Zdroj: B.J.R. Video

Keď sme prišli do sedla, uvideli sme naozajstnú chuťovku. Akési strmé, vysoké schody a reťaz pre lepší výstup na vrchol, ktoré sa neskôr zmenili len na holú skalu s reťazou, zakončenou skalným oknom, cez ktoré sa dá prejsť len skrčený. Je to jediná označená cesta, po ktorej sa dá dostať na vrchol.

Z vrcholu sú nádherné výhľady, ako aj na hrebeň, po ktorom sme prišli, tak aj na protiľahlú Tlstú. Až tu je naozaj vidieť, aká “tlstá” skutočne je. Obrovské skalné terasy a steny ju zdobia od doliny až k vrcholu a určite skrývajú množstvo zaujímavých jaskýň.

Po všetkých tých výhľadoch sa ešte podpisujeme do knihy návštev, ktorá má za sebou prvý deň používania, a balíme sa k autu. Cesta dole je tá istá, akou sme prišli. Znovu cez skalné okno a po reťaziach až do sedla Ostrej. Tu sa už odpájame pri smerovníku na Muráň. Zostup bol celkom zdĺhavý a doteraz nerozumieme, kde sme spravili chybu.

Nad Muráňom Zdroj: B.J.R. Video

Nad Muráňom Zdroj: B.J.R. Video

Chodník vedie okolo vysokej skaly a neďaleko za ňou sa nám nejako podarilo stratiť značku. V jednu chvíľu je na strome a po pár minútach kráčania po chodníku už tam nie je. Nevšimli sme si ani žiadnu odbočku a chodník, po ktorom sme kráčali, bol dosť vychodený. Zrejme sme neboli prví, čo touto cestou išli.

Vracať sa a hľadať miesto, kde sme mali zabočiť, sa nám už nechcelo. Povedali sme si, že všetky cesty niekam predsa vedú.Táto išla presne smerom, akým sme potrebovali, tak sme ňou pokračovali. Ísť ďalej sa nám vyplatilo. Postupne sa začala čoraz strmšie a strmšie zvážať do doliny.

Ku koncu bola síce už dosť strmá a nevyhli sme sa ani pádom, ale vyšli sme kúsok pod Muráňom v Konskom dole a mohli sme v pokoji pokračovať k autu. Cesta cez Konský dol je veľmi dlhá a po celom dni sa zdala byť nekonečná. Keď sa okolité svahy začali zmenšovať a v diaľke sme uvideli medzi stromami svetlo, vedeli sme, že do auta to je už len kúsok.

Nasledovalo posledné umytie špiny a potu v Gaderskom potoku a spokojní s dňom a výhľadmi sme mohli vyraziť domov.

Galéria:

Snímky: BJR Video

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
Staršie príspevky:
star_wars_episode_vii_the_force_awakens-wide
Fanúšikovia Star Wars pozor. Najočakávanejší film roka zverejnil oficiálny trailer

  Film, na ktorý netrpezlivo čakajú všetci fanúšikovia Star Wars, konečne prichádza s plnohodnotným trailerom. Premiéra je naplánovaná na 17. decembra,...

Zavrieť