Čína stavia ďalší Veľký čínsky múr. V púšti

0

 

Výsadba nových stromov v Číne sa považuje za najväčší ekologický projekt na svete. Zdá sa, že Veľký Zelený múr aj funguje.   

Čína je krajina, ktorá je najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Tento fakt donútil krajinu zapojiť sa do masívnej výsadby stromov. Porasty sa vysádzajú najmä kvôli nadmernému odlešňovaniu pralesov a zväčšovaniu púštnych oblastí Gobi.

Vodná para, oxid uhličitý a metán 

Tieto tri plyny, ktoré nazývame skleníkové plyny, najviac prispievajú k takzvanému skleníkovému efektu. Čína produkuje až 24% CO2 na svete. Za všetko môžu staré továrne a nadmerná populácia. Čína ako rozvojová krajina nie je povinná striktne znižovať svoje emisie aj napriek tomu, že v roku 2002 ratifikovala Kjótsky protokol. Ide o medzinárodnú dohodu, ktorá sa týka klimatických zmien. Štáty, ktoré ju podpísali, sa zaväzujú znižovať emisie skleníkových plynov.

Znečistenie je denný chlieb každého obyvateľa Zdroj: scmp.com

Znečistenie je denný chlieb každého obyvateľa Zdroj: scmp.com

Čína však vyhlásila, že aj napriek tomu, že nie je zaviazaná znižovať emisie, tak chce znášať diel zodpovednosti a aktívne bojovať proti emisiám.

Veľký zelený múr

Krajina buduje 4500 kilometrov dlhý pás stromov, ktorý má zabrániť rozširovaniu púšte Gobi. Tento projekt zdarne pokračuje a podľa tamojších správcov štátnych lesov Čína vysadila už 13 miliónov hektárov nových stromov. S výsadbou a trvalým udržiavaním nových lesov im pomáhajú odborníci z Nemecka, USA či Kanady. V projekte malo byť zapojené aj Slovensko, nakoľko máme skúsenosti s výsadbou lesov na piesčitom podklade.

Zväčšujúca sa púšť Gobi Zdroj: wikipedia.org

Zväčšujúca sa púšť Gobi Zdroj: wikipedia.org

Stromy neprežívajú 

Podľa tamojších prieskumov sa jedna štvrtina stromov z celkovej výsadby neudrží. Ďalším problémom je aj fakt, že si masívne zalesnenie vyžaduje veľký dopyt po spodných vodách, čo ohrozuje okolité provincie. Negativisti takisto upozorňujú na riziko výsadby rastlín a stromov z iných krajín, ktoré so sebou môžu priniesť do samotného ekosystému.

Nová výsadba Zdroj: kottke.com

Nová výsadba Zdroj: kottke.com

Celá čínska politika výsadby je však len o sadení stromov a nie o udržiavaní či manažovaní. Staviť na kvantitu na úkor kvality je proste to, čo túto krajinu symbolizuje.

Zdroj: quartz.com

Snímky: kottke.com, scmp.com, wikipedia.org

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
IMG_6304
Malý, ale majestátny. Zabudnutý Hrušovský hrad vyzeral ako z rozprávky

  Dalo by sa povedať, že Slovensko je krajina hradov. Veľa z nich už zaniklo v čase a o ich...

Zavrieť